Αρχική » Ανακοινώσεις » Ευέλικτη Ζώνη 1: Η Διατροφή μας

Ευέλικτη Ζώνη 1: Η Διατροφή μας

Την Τετάρτη 15 Φεβρουαρίου στο χώρο του σχολείου μας και στο πλαίσιο της Αυτοαξιολόγησης του Εκπαιδευτικού Έργου που πραγματοποιείται από πέρσι, λειτούργησε η πρώτη φάση της Ευέλικτης Ζώνης, μιας διαθεματικής προσέγγισης και παρουσίασης ενός θέματος, ταυτόχρονα από διαφορετικές ειδικότητες καθηγητών.

Έτσι, σε τρεις διδακτικές ώρες παρουσιάστηκε με εξαιρετική επιτυχία το θέμα Διατροφή με 20λεπτες παρουσιάσεις των συναδέλφων: Ζιάκος Απόστολος (Διατροφή και Οικονομική Επιστήμη), Κουγιουμτζίδης Κώστας (Πυραμίδα Σωστής Διατροφής), Σπένδας Απόστολος (Διατροφή και Υπολογιστές), Ηλιάδης Βαγγέλης (Μεταλλαγμένα Τρόφιμα), Σιόντη Μαρία – Βασιλείου Αλέξανδρος (Νευρική ανορεξία) και Φωκά Δέσποινα (Η Διατροφή των Αρχαίων Ελλήνων).

Στην Ευέλικτη Ζώνη που εφαρμόζεται για πρώτη φορά στο σχολείο μας, θα ακολουθήσουν δύο ακόμα φάσεις με θέματα: Νερό στις 28 Φεβρουαρίου και Γεωμετρικά Σχήματα στις 15 Μαρτίου.