“Ξυπνάμε και η θάλασσα ξυπνά μαζί μας”

Εικαστική απόδοση του ποιήματος του Γ. Σαραντάρη “Ξυπνάμε και η θάλασσα ξυπνά μαζί μας”.

Ομαδική εργασία των μαθητών και μαθητριών του Β2 (2015-2016) για το μάθημα της λογοτεχνίας.
ΞΥΠΝΑΜΕ ΚΑΙ Η ΘΑΛΑΣΣΑ ΞΥΠΝΑΕΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ                                                                                                       Σοφία Μιχαηλίδου

ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΟΥ ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗ

20160322_125854Η ημέρα της γης σήμερα, 21 Μαρτίου, και είναι η κατάλληλη ημέρα για το πείραμα του Ερατοσθένη, ο οποίος, πριν από 2,5 χιλιετίες, υπολόγισε την περίμετρο της γης με εργαλεία ράβδους, μάτια, πόδια, μυαλό με απλότητα σκέψης και επινοητικότητα!  Έτσι έγινε ο πρώτος άνθρωπος που μέτρησε τις διαστάσεις της γης και γι΄αυτό θεωρείται ο δημιουργός της μαθηματικής γεωγραφίας!

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας, με τα ίδια απλά εργαλεία και υπό την καθοδήγηση του Φυσικού τους κ. Θ. Πουτλή, με πολλή όρεξη για δράση επιδόθηκαν στο γήπεδο του σχολείου σε μετρήσεις και υπολογισμούς!

Αναμένουμε σύντομα τα αποτελέσματα! ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗΣ