Απολογισμός των προσπαθειών μας

Στα μέσα Σεπτεμβρίου μπήκα στο γραφείο του Διευθυντή μας και έτσι πολύ απλά του πρότεινα να ασχοληθούμε με τον ΕΘελοντισμό.
“Δηλαδή;” με ρώτησε.
“Θα ιδρύσουμε Τράπεζα αίματος Γυμνασίου Αγίου Γεωργίου” του είπα.
Ήταν από τις λίγες φορές που κάποιος άνθρωπος με κοιτούσε με τόση απορία αλλά και θαυμασμό ταυτόχρονα.
Από εκείνη την στιγμή λοιπόν, με πολύ μεγάλη προσπάθεια, φτάσαμε στην χθεσινή ημέρα: 21 Ιανουαρίου 2014, οπότε και ορίστηκε η 1η ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ.
Μόνο όσοι βρέθηκαν εχθές στο χώρο της αιμοδοσίας μπορούν να συνειδητοποιήσουν την επιτυχία αυτού του εγχειρήματος προσφοράς ζωής. Επειδή στη φάση αυτή τα πολλά λόγια περισσεύουν θα ήθελα να εκφράσω εκ μέρους του σχολείου τις ολόθερμες ευχαριστίες μας στα παιδιά μας που με τον δικό τους μοναδικό τρόπο ανταποκρίθηκαν και κινητοποίησαν 61 εθελοντές, σε όλους αυτούς τους εθελοντές αιμοδότες που με πολλή υπομονή αφιέρωσαν τον χρόνο για να προσφέρουν ζωή, στον κ. Διευθυντή του Γυμνασίου που μας στήριξε σε κάθε βήμα, στον Σύλλογο Διδασκόντων του Γυμνασίου, τον κ. Σταύρο Ρόκκα, τον κ. Δήμαρχο για την προσφορά στα πανέμορφα μπλουζάκια και φυσικά τις δύο ακούραστες μαθήτριές μας που αφιέρωσαν πολύτιμο ελεύθερο χρόνο για να ζωγραφίσουν τους τοίχους του σχολείου με το λογότυπο της αιμοδοσίας και το υπέροχο πανώ μας.
Το μόνο που μένει να ευχηθούμε είναι: η αρχή αυτή να έχει συνέχεια και στην 2η αιμοδοσία μας προς το τέλος Ιουνίου 2014 να είμαστε ακόμη περισσότεροι.
Ήταν ένα δίδαγμα ότι για πολλούς η ευαισθησία και η ανθρωπιά είναι τρόπος ζωής.
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ.