ΠΡΩΙΝΟ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ. ΑΓΩΓΗ ΥΓΕΙΑΣ & ΒΙΩΜΑΤΙΚΗ – ΔΙΑΘΕΜΑΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ

Στα πλαίσια της εργασίας του σχολείου μας “Μικροί γευσιγνώστες εν δράσει” της Αγωγής Υγείας, διοργανώσαμε με απόλυτη επιτυχία σε διαθεματική συνεργασία με τον Διευθυντή του σχολείου μας και καθηγητή Βιολογίας Κο Αμπατζίδη, τον καθηγητή Γερμανικών Κο Γρούδο, την καθηγήτρια Γαλλικών Κα Μόσχου και τον καθηγητή Χημείας Κο Κοντογιάννη βιωματικό πρωινό στην τάξη, με σκοπό να ερευνήσουμε και να μελετήσουμε τις διατροφικές συνήθειές μας, αυτές των Γερμανών και των Γάλλων, να τις τεκμηριώσουμε με βιολογικά και διατροφικά – χημικά κριτήρια και να καταλήξουμε σε χρήσιμα συμπεράσματα ως προς τη σωστή διατροφή. Τα παιδιά της Β Γυμνασίου που ανέλαβαν την οργάνωση της δραστηριότητας, ανταποκρίθηκαν πλήρως, και συνέβαλαν στο μέγιστο βαθμό τόσο στην εξαγωγή συμπερασμάτων όσο και στη μελέτη τους. Αποδείχθηκε για άλλη μία φορά πως υπάρχει “πνευματική τροφή” για τα παιδιά και τους διδάσκοντες και εκτός των στενών πλαισίων του μαθήματος και της διδακτέας ύλης. Συγχαρητήρια στα παιδιά για την οργάνωση και την εργασία τους!!!!!

Κος Αμπατζίδης Παύλος ΠΕ 04
Κος Γρούδος Αθανάσιος ΠΕ 07