Το παρακάτω ιδιαίτερα τιμητικό κείμενο για το σχολείο μας συντάχθηκε και δημοσιεύθηκε στο strymonikostoday.gr

Γυμνάσιο Αρέθουσας: Άριστα σтο μάθημα Ανθρωπιάς για όλους τους μαθητές – Μεγάλη προσφορά στο ΄΄Χαμόγελο του παιδιού΄΄

29 Δεκ 2014

arxg

Εικοσάρια με τόνο αξίζουν όλα τα παιδιά του Γυμνασίου Αρέθουσας στο μάθημα Ανθρωπιάς και Αλληλεγγύης που παράδωσαν σε όλους μας χρονιάρες μέρες, συγκεντρώνοντας μεγάλη ποσότητα ρουχισμού – τροφίμων και παιχνιδιών τα οποία έστειλαν στο ”Χαμόγελο του παιδιού”

Η μεγάλη αυτή προσφορά που έκανε το Γυμνάσιο της Αρέθουσας αξίζει κάθε επαίνου και μάλιστα -πέραν των τυπικών-  αν αναλογιστούμε πως την ίδια ακριβώς στιγμή που αυτά προσπαθούσαν να βοηθήσουν όσο μπορούσαν εκείνους που έχουν ανάγκη, τα ίδια, οι γονείς τους, οι συγγενείς τους, τα χωριά τους ολόκληρα βιώνουν καθημερινά την εγκατάλειψη και την ταλαιπωρία των μετακινήσεων τους λόγω της αποκοπής του δρόμου προς τον Στρυμονικό κόλπο.

Ένας Θεός ξέρει πότε θα φιλοτιμηθεί κάποιος να τον φτιάξει και πότε…

Και όμως αυτά τα παιδιά δεν δίστασαν ούτε στιγμή να τρέξουν και να προσφέρουν ότι μπορούσε το καθένα για να βοηθήσουν τα παιδάκια στο ”Χαμόγελο του παιδιού”

Το προγραμμάτισαν, το πάλεψαν καιρό και πέτυχαν το καλύτερο δυνατό χωρίς κούραση και με χαμόγελο αγάπης!!!

xgar

Χίλια μπράβο τους και για αυτά τα παιδιά του Γυμνασίου Αρέθουσας αξίζει κάθε αναφορά και κάθε έπαινος πέρα από μια ανάρτηση!

Ένα μεγάλο Ευχαριστώ από όλους μας ίσως είναι το ελάχιστο, τους αξίζει όμως πέρα για πέρα!

Συγχαρητήρια στα παιδιά, τους εκπαιδευτικούς και τις οικογένειες τους!

Καλή χρονιά σε όλους!!!