Εβδομαδιαίο Ωρολόγιο Πρόγραμμα από 31.10

Γονείς και κηδεμόνες μπορούν να προσέρχονται στο γραφείο των καθηγητών κάθε Τετάρτη 10:00-12:00 ώστε να να ενημερώνονται για την πρόοδο των μαθητών.

Δεν υπάρχουν σχόλια

Μνημόνιο Ενεργειών για τη διαχείριση πυρκαγιών, ακραίων καιρικών φαινομένων, τεχνολογικών καταστροφών και ΧΒΡΠ περιστατικών

Εσωτερικός Κανονισμός Μνημόνιο Ενεργειών Διαχείρισης εκτάκτων αναγκών 2017-2018

Τεχνολογικά Ατυχήματα(Ενημερωτικό φυλλάδιο)

Τεχνολογικά ατυχήματα(Ενημερωτικό φυλλάδιο)

Ερυθρός Σταυρός

Οι γιορτές αγάπης και προσφοράς πλησιάζουν. Οι μαθητές και οι οικογένειές τους έδειξαν την αγάπη τους προσφέροντας στον Ερυθρό Σταυρό! Το έργο του Ερυθρού Σταυρού είναι αξιέπαινο και ευχαριστούμε που ο δρόμος τους έφτασε για άλλη μια χρονιά στο σχολείο μας!

Γιορτή 17ης Νοεμβρίου

Κρατική Ορχήστρα Αθηνών

2017.11.15_3
2017.11.15_ΚΟΑ-Kos

Οι μαθητές του σχολείου μας είχαν την τιμή να φιλοξενήσουν την Κρατική Ορχήστρα Αθηνών και συγκεκριμένα το Κουιντέτο Χάλκινων Πνευστών  «Metallon» και τη Μικρή Ορχήστρα. Πραγματοποιήθηκαν εκπαιδευτικές δράσεις στις οποίες συμμετείχαν ενεργά οι μαθητές. Την αποστολή της Κ.Ο.Α. συνόδευσε η Περιφερειακή Σύμβουλος Εντεταλλμένη Ηλεκτρονικής Διοίκησης Δωδεκανήσου κ. Ευριδίκη Νάκη.

Αποχαιρετίσαμε τους μουσικούς κρατώντας το μήνυμα της ομαδικότητας και της συνεργασίας που δόθηκε μέσα από τη μουσική!

Επίσκεψη Σχολικής Συμβούλου Γαλλικής Γλώσσας

2017.11.15_2

Η Σχολική Σύβουλος της Γαλλικής Γλώσσας, κ. Νικολακοπούλου Ευτυχία, επισκέφθηκε το σχολείο μας. Η επίσκεψή της είχε δύο άξονες α) δειγματική διδασκαλία και β) ενημερωτική συνάντηση με μαθητές/τριες της Ά τάξης Γυμνασίου για την ασφάλεια στο Διαδίκτυο και τον εκφοβισμό.

2017.11.15_1

Παρέλαση 28ης Οκτωβρίου

2017.10.28_1

2017.10.28_2

2017.10.28_3

Γιορτή 28ης Οκτωβρίου

Η γιορτή της 28ης Οκτωρίου πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας. Στη συνέχεια, βραβεία και αριστεία μοιράστηκαν στους μαθητές όλων των τάξεων.

2017.10.27_3

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Ανδρέα και την κα. Θεμελίνα Καρπούζη που για μια ακόμα χρονιά βράβευσαν με το ποσό των 1.000$ τον μαθητή και την μαθήτρια που απολύθηκαν με το μεγαλύτερο βαθμό στην ΄Γ Γυμνασίου κατά το σχολικό έτος 2016-2017. Τη βράβευση έκανε ο κ. Νίκος Κρητικός(συγγενής των δωρητών) τιμώντας μας με την παρουσία του.

2017.10.27_4

Όταν η Χάλκη συνάντησε την Αντιμάχεια

Μαθητές από δύο νησιά των Δωδεκανήσων συναντήθηκαν, συνυπήρξαν σε κοινές δράσεις κι έδωσαν την υπόσχεση για μια συνεργασία που μόλις ξεκίνησε…

2017.10.27_3

Οι μαθητές του Γυμνασίου Λ.Τ. Χάλκης συνάντησαν τους μαθητές των προγραμμάτων “Θεατρική Ομάδα” και “Ασκληπιείου Δράσεις” της Αντιμάχειας στα πλαίσια εκπαιδευτικής εκδρομής που πραγματοποίησαν στο νησί της Κω για ένα διήμερο γεμάτο δραστηριότητες.

2017.10.27_1

Παρακολούθησαν αποσπάσματα από τις παραστάσεις της Θεατρικής Ομάδας καθώς και την Απαγγελία του Ιπποκρατικού Όρκου. Συμμετείχαν βιωματικά σε θεατρικές δραστηριότητες που περιελάμβαναν κινητικές ασκήσεις, βασικές αρχές ορθοφωνίας, διδασκαλία χορού και χορικού από αρχαία κωμωδία. Επισκέφτηκαν τον αρχαιολογικό χώρο του Ασκληπιείου, όπου ξεναγήθηκαν από τους μαθητές μας κι έπαιξαν όλοι μαζί εκπαιδευτικά παιχνίδια.

2017.10.27_2

Eκπαιδευτική Eπίσκεψη του Γυμνασίου Χάλκης, Σ. Φανουράκης στην Κω(έγραψαν για εμάς)