Ωρολόγιο πρόγραμμα από 10.10.2018

Γονείς και κηδεμόνες μπορούν να προσέρχονται στο γραφείο των καθηγητών κάθε Τετάρτη 10:00-12:00 ώστε να να ενημερώνονται για την πρόοδο των μαθητών.

Δεν υπάρχουν σχόλια

79ος Πανελλήνιος Μαθητικός διαγωνισμός στα Μαθηματικά «Ο Θαλής»

Εξετάσεις του Κέντρου για Χαρισματικά – Ταλαντούχα Παιδιά/ CTY Greece

Εξετάσεις για τη συμμετοχή στα προγράμματα του Κέντρου για Χαρισματικά – Ταλαντούχα Παιδιά/ CTY Greece στη Ρόδο και στη Σύρο, 10 Νοεμβρίου 2018

Για μαθητές από Β΄ Δημοτικού έως Γ΄ Γυμνασίου

Θέλετε να ανακαλύψετε τις δυνατότητες του παιδιού σας;  Ίσως διάβαζε ή έκανε πολλαπλασιασμούς προτού διδαχτεί τον τρόπο ή επεδείκνυε ξεχωριστές ακαδημαϊκές δεξιότητες που το κάνουν να διαφέρει από τα άλλα παιδιά στην τάξη του; Διαπιστώστε αυτές τις δυνατότητές του παιδιού σας μέσα από τις ειδικά σχεδιασμένες εξετάσεις μας και γνωρίστε τον κόσμο του CTY Greece. To CTY Greece προσφέρει σε μαθητές που έχουν περιέργεια, αγάπη και δίψα για τη μάθηση τη δυνατότητα να καλλιεργήσουν με τους πιο συναρπαστικούς τρόπους τις δυνατότητές τους.

Το Κέντρο ξεκίνησε τη λειτουργία του το 2013 με την ιδρυτική δωρεά του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος, και τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων της Ελλάδας και του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού της Κύπρου. Σύμβουλος του CTY Greece είναι το διεθνούς φήμης Πανεπιστήμιο Johns Hopkins. Το Κέντρο, μοναδικό στην Νοτιοανατολική Ευρώπη, προσφέρει εξωσχολικά εκπαιδευτικά προγράμματα ειδικά σχεδιασμένα για παιδιά με εξαιρετικές ακαδημαϊκές ικανότητες και μεγάλη αγάπη για τη μάθηση μέσα από καινοτόμες και πρωτοποριακές μεθόδους διδασκαλίας.

Κάθε χρόνο εξασφαλίζει από τους υποστηρικτές του σημαντικό αριθμό υποτροφιών – συγκεκριμένα το 2018 χορηγήθηκαν 206 υποτροφίες σε μαθητές των Θερινών Προγραμμάτων στην Αθήνα και Θεσσαλονίκη, που αντιστοιχεί στο 52% των συμμετεχόντων.

Οι μαθητές αποκτούν πρόσβαση σε ποικίλα προγράμματα του CTY Greece (προγράμματα Σαββατοκύριακου,Online και Θερινά) μετά από την επιτυχία τους στα τεστ ακαδημαϊκών δεξιοτήτων SCAT και/ή STB, που σχεδιάστηκαν από το Center for Talented Youth του Πανεπιστημίου Johns Hopkins για να ανιχνεύουν την αντιληπτική ικανότητα ή την χωρική αντίληψη μαθητών με υψηλές ακαδημαϊκές δυνατότητες. Τα συγκεκριμένα τεστ δεν απαιτούν προετοιμασία. Περισσότερες πληροφορίες αναφορικά με τα τεστ και υποδείγματα αυτών υπάρχουν στην ιστοσελίδα: http://www.cty-greece.gr/el/exams

Το CTY Greece πραγματοποίησε τα τελευταία πέντε χρόνια εξετάσεις σε περισσότερες από 17 πόλεις στην Ελλάδα και την Κύπρο.

Οι εξετάσεις στη Ρόδο και στη Σύρο θα διεξαχθούν στις 10 Νοεμβρίου 2018.

Για περισσότερες πληροφορίες σας παρακαλούμε να επικοινωνείτε με το γραφείο του CTY Greece: Τηλ.: 2310 3326252310398253, e-mail: cty@anatolia.edu.gr

Έκθεση έργων μαθητών του Εργαστηρίου Αγιογραφίας της Ιεράς Μητροπόλεως

Ανακοίνωση για την ‘Έκθεση έργων μαθητών του Εργαστηρίου Αγιογραφίας της Ιεράς Μητροπόλεως.

Η Ιερά Μητρόπολις Κωου καί Νισυρου ανακοινωνει ότι στήν Αίθουσα Εκθέσεων τού Εκκλησιαστικού Μουσείου τής Ιεράς Μητροπόλεως (επί τής όδού Ιπποκράτους), από τίς 7 έως τίς 30 Οκτωβρίου, θά λειτουργήση Έκθεση μέ έργα μαθητών τού Εργαστηρίου τής Ιεράς Μητροπόλεως (υπευθυνη η Αγιογράφος κ. Χρυσή Τσιουρη).

Η Έκθεση θά λειτουργῇ κάθε Τρίτη καί Πέμπτη 10.00 π.μ. – 2.00 μ.μ. καί 5.00 μ.μ. – 8.00 μ.μ.

Τά εγκαίνια τής Εκθέσεως θά πραγματοποιηθούν τήν Κυριακή 7 Οκτωβρίου 2018 καί ωρα 7.00 μ.μ.

Ενημέρωση γονέων & κηδεμόνων μαθητών Α΄ Γυμνασίου

Παρακαλούνται οι γονείς και κηδεμόνες των μαθητών της Α΄Γυμνασίου να προσέλθουν στο χώρο του σχολείου Τετάρτη 03 Οκτωβρίου, στις 10:00π.μ., για να ενημερωθούν από το Διευθυντή του Γυμνασίου.

Δεν υπάρχουν σχόλια

5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού – Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2018

«ΑΣ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ»

«Κεντρικός στόχος είναι η δραστηριοποίηση των σχολικών μονάδων ώστε να συμβάλλουν ουσιαστικά στην ενεργοποίηση των μαθητών/τριών για συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις εντός του σχολείου. Ο συνδυασμός ψυχαγωγίας και άσκησης θα οδηγήσει στην απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής και βελτίωσης της φυσικής κατάστασης των μαθητών/τριών, αποβάλλοντας την αδράνεια και την υποκινητικότητα, που αποτελούν τις κύριες αιτίες αύξησης της παχυσαρκίας στους νέους σε όλες τις Ευρωπαϊκές χώρες.»

Το πρόγραμμα περιελάμβανε:

• αερόβιες κινητικές δραστηριότητες (αερόβια γυμναστική, χορός)
  • ομαδικά -ατομικά αθλήματα (καλαθοσφαίριση, ποδόσφαιρο, πετοσφαίριση)

15μελές Μαθητικό Συμβούλιο Γυμνασίου Αντιμάχειας, Σχολ. Έτος 2018-2019

5μελή Μαθητικά Συμβούλια Γυμνασίου Αντιμάχειας, Σχολ. Έτος 2018-2019

Δεν υπάρχουν σχόλια

Εσωτερικός Κανονισμός Σχολικής Μονάδας (Δ.Α.Ι) & Μνημόνιο Ενεργειών για τη διαχείριση πυρκαγιών, ακραίων καιρικών φαινομένων, τεχνολογικών καταστροφών και ΧΒΡΠ περιστατικών

Δεν υπάρχουν σχόλια

Σχέδιο Μνημονίου Ενεργειών για τη Διαχείριση του Σεισμικού Κινδύνου σε Σχολική Μονάδα