ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ

Ο διευθυντής και ο σύλλογος  των καθηγητων του Γυμνασίου Αντίκυρας εύχονται καλό Πάσχα στους μαθητές  τους και τους γονείς τους.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

ΑΡΙΘΜΟΣ ΜΑΘΗΤΩΝ: 96

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΑΝΤΙΚΥΡΑΣ

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ

• Το Γυμνάσιο Αντίκυρας αρχίζει τη λειτουργία του για όλες τις τάξεις του Γυμνασίου στις 08.15 π.μ. με σύνταξη και προσευχή και συμπληρώνει τις 7 ώρες λειτουργίας του στις 14.00 μ.μ.
  • Όλοι οι μαθητές και οι καθηγητές της πρώτης ώρας οφείλουν να παρευρίσκονται στη σύνταξη και προσευχή στο προαύλιο του σχολείου, οι δε εφημερεύοντες καθηγητές πρέπει να βρίσκονται στο σχολείο στις 08.05 π.μ.
  • Οι μαθητές πριν τη προσευχή δεν εισέρχονται στο κτίριο εκτός αν έχει άσχημο καιρό.
  • Αν κάποιος μαθητής καθυστερήσει τη 1η ώρα ενημερώνει κατά την προσέλευσή του το Διευθυντή.

ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΧΩΡΟ

• Δεν επιτρέπεται η παραμονή των μαθητών στο χώρο του γραφείου των καθηγητών χωρίς πρόσκληση των ίδιων των καθηγητών.
  • Στο διάλειμμα όλοι οι μαθητές οφείλουν να βγαίνουν στην αυλή του σχολείου ή στους μεγάλους εσωτερικούς χώρους αν ο καιρός είναι άσχημος. (με ευθύνη των επιμελητών). Η παραμονή τους στις τάξεις δικαιολογείται μόνο όταν είναι ασθενείς και πάρουν άδεια από τον εφημερεύοντα καθηγητή.
  • Δεν φέρνω στο σχολείο το κινητό μου τηλέφωνο. Αν το ξεχάσω ή υπάρχει ανάγκη να το έχω μαζί μου, το απενεργοποιώ το πρωί και το παραδίδω στο Διευθυντή.
  • Το κάπνισμα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΑΥΣΤΗΡΑ στο σχολικό χώρο.
  • Χρησιμοποιώ τους κοινόχρηστους χώρους προσεκτικά και πολιτισμένα.
  • Διατηρώ την καθαριότητα μέσα και έξω από το κτίριο, και ρίχνω τα απορρίμματα στους ειδικούς κάδους και τα καλάθια που βρίσκονται στο κτίριο και στο προαύλιο.
  • Παραμένω στο χώρο του σχολείου μέχρι τη λήξη των μαθημάτων.
  • Είμαι πειθαρχημένος στην τάξη και παρακολουθώ τον καθηγητή με προσοχή χωρίς να ενοχλώ τους συμμαθητές μου.
  • Δεν διακόπτω το μάθημα χωρίς την άδεια του καθηγητή μου. Σηκώνω το χέρι μου και περιμένω την άδεια του καθηγητή μου για να μιλήσω.
  • Όταν δεν καταλαβαίνω κάτι ρωτώ τον καθηγητή μου. Δεν ντρέπομαι και δε φοβάμαι τι θα πουν οι συμμαθητές μου.

ΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΜΑΘΗΤΩΝ

• Έρχομαι στο σχολείο περιποιημένος και καθαρός /η.
  • Δεν προκαλώ φθορές στο σχολείο.
  • Δεν καταστρέφω το σχολείο και τον εξοπλισμό του. Σε περίπτωση πρόκλησης ζημιάς από εμένα, είμαι υποχρεωμένος να την αποκαταστήσω αμέσως.
  • Συμμετέχω ενεργά στις εκδηλώσεις του σχολείου (εκδρομές, μαθητικές παρελάσεις, σχολικές γιορτές κλπ) και γενικά σε κάθε δραστηριότητα του σχολείου.
  • Πρέπει να αποφεύγω τις διενέξεις με τους συμμαθητές μου και να λύνω τις οποιεσδήποτε διαφορές μου με το διάλογο.
  • Δεν ασχημονώ, δε βωμολοχώ και δε χειροδικώ.
  • Για οποιοδήποτε πρόβλημα που δε μπορώ να αντιμετωπίσω καταφεύγω στον εφημερεύοντα καθηγητή , στον υπεύθυνο του τμήματος καθηγητή ή τέλος στο Διευθυντή.

ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ

Ζητώ από τους καθηγητές μου

• Να σέβονται την προσωπικότητά μου.
  • Να μην κάνουν διακρίσεις σε βάρος μου.
  • Να με αντιμετωπίζουν με επιείκεια και κατανόηση.
  • Θέλω να λαμβάνεται υπόψη η γνώμη μου, ιδίως όταν διατυπώνεται ύστερα από διάλογο μέσα στις μαθητικές κοινότητες.
  • Όταν χτυπάει το κουδούνι για διάλειμμα να μην καθυστερεί ο καθηγητής.
  • Μέσω της λειτουργίας των μαθητικών κοινοτήτων οι μαθητές θέτουν τα θέματα που τους απασχολούν. Η διεκδίκηση των αιτημάτων τους γίνεται με κόσμιο τρόπο και πάντα στα πλαίσια των ισχυόντων νόμων. Όλα τα μέλη της σχολικής κοινότητας φροντίζουν να λύνουν τα προβλήματά τους με κατανόηση και διάλογο αποφεύγοντας την ένταση και τις παράνομες πράξεις. ( καταστροφές, άσκηση σωματικής ή ψυχολογικής βίας, παρεμπόδιση εισόδου σε άλλους μαθητές κλπ )

ΚΥΡΩΣΕΙΣ – ΠΟΙΝΕΣ

• Όταν δε συμμορφώνομαι με τις υποδείξεις των καθηγητών μου και τους κανόνες του σχολείου, θα υποστώ τις κυρώσεις. Αυτές μπορεί να είναι η απλή παρατήρηση, η ωριαία αποβολή, η αποβολή από μία μέχρι πέντε ημέρες, μέχρι και η οριστική απομάκρυνσή μου από το σχολείο.
  • Αν κάποιος μαθητής συμπληρώσει τρεις ωριαίες αποβολές τότε αποβάλλεται μία ημέρα.

ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ ΕΠΙΜΕΛΗΤΩΝ

• Ο υπεύθυνος καθηγητής ορίζει δύο επιμελητές ανά εβδομάδα με αλφαβητική σειρά.
  • Οι επιμελητές οφείλουν να παραμένουν κατά τα διαλείμματα στην τάξη και να μην επιτρέπουν την είσοδο σε κανένα. Είναι υπεύθυνοι για οποιαδήποτε ζημιά στην αίθουσα.
  • Φροντίζουν για το καθάρισμα του πίνακα κατά τη διάρκεια του διαλείμματος. Φροντίζουν επίσης για την ύπαρξη εποπτικών μέσων, κιμωλίας, σπόγγου και καλαθιού απορριμμάτων στην τάξη.
  • Αναφέρουν οποιαδήποτε φθορά είτε προέρχεται από μαθητές του σχολείου είτε από οποιονδήποτε άλλο.

ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ ΑΠΟΥΣΙΟΛΟΓΩΝ

• Στην αρχή κάθε διδακτικής ώρας ο απουσιολόγος καταχωρεί τις απουσίες στους απόντες συμμαθητές και ζητά από τον καθηγητή κάθε διδακτικής ώρας να ελέγξει και να προσυπογράψει το απουσιολόγιο. Μετά τη λήξη του ωραρίου το παραδίδει για φύλαξη.
  • Κατά τη διάρκεια του ωραρίου λειτουργίας του σχολείου είναι υπεύθυνος για τη φύλαξη και διατήρηση σε άριστη κατάσταση του απουσιολογίου.

ΤΕΛΟΣ

Σε περίπτωση που κάποιο θέμα δεν έχει αντιμετωπισθεί ή κάποιο σημείο δημιουργεί πρόβλημα και πρέπει να αλλάξει, θα το συζητήσουμε και θα προβούμε στις αναγκαίες διορθώσεις.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο