Πρόγραμμα μαθημάτων από 30/9 έως 4/10/2024

Σεπ 202429

Λήψη αρχείου

από κάτω από: Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρόγραμμα μαθημάτων από 30/9 έως 4/10/2024

Πρόγραμμα μαθημάτων από 23/9 έως 27/9/2024

Σεπ 202422

Λήψη αρχείου

από κάτω από: Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρόγραμμα μαθημάτων από 23/9 έως 27/9/2024

Αγιασμός για την έναρξη της σχολικής χρονιάς 2024-2025

Σεπ 202410

Σας ενημερώνουμε ότι την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου 2024 οι μαθητές θα πρέπει να βρίσκονται στο χώρο του Γυμνασίου Ανδραβίδας στις 9:00 π.μ. για την τέλεση του αγιασμού για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς.

Εκ της Διευθύνσεως

2820127 orig 1

από κάτω από: Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αγιασμός για την έναρξη της σχολικής χρονιάς 2024-2025

Etwinning 2024

Ιούλ 202424

Κατά το σχολικό έτος 2023-2024 οι μαθητές της Γ΄τάξης του Γυμνασίου συμμετείχαν σε ευρωπαϊκό πρόγραμμα σε συνεργασία με σχολεία από άλλες χώρες όπως η Ρουμανία, η Τουρκία, η Ιταλία, η Βοσνία Ερζεγοβίνη και η Μολδαβία.

Το θέμα ήταν η ασφάλεια στο Διαδίκτυο και πως μπορούν να τους αναγνωρίσουν και να προστατευτούν. Παρακάτω μπορείτε να δείτε ενδεικτικά τα αποτελέσματα του προγράμματος.

CyberBullying

Οδηγός Ασφάλειας

Τεύχος με παιχνίδια και σταυρόλεξα

Ενημέρωση 15/09/2024

Με μεγάλη μας χαρά ενημερωθήκαμε ότι το έργο βραβεύτηκε με την Εθνική Ετικέτα Ποιότητας στις 15/09/2024 λαμβάνοντας το παρακάτω μήνυμα:

Congratulations! You have been awarded the eTwinning National Quality Label for your participation in the project “Stay safe on the Internet!”. Your National Support Organisation left the following note when reviewing your application:

“Υλοποιήσατε ένα ενδιαφέρον έργο αναπτύσσοντας δεξιότητες επικοινωνίας και συνεργασίας μεταξύ των σχολείων, υλοποιώντας ποικίλες δραστηριότητες με θέμα την καλλιέργεια διαπολιτισμικής γνωριμίας μεταξύ τους με κοινό αντικείμενο την ανάπτυξη δεξιοτήτων απαραίτητων για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο. Στα θετικά του σημεία ήταν: – η συλλογή των τελικών προϊόντων που δημιουργήθηκαν μέσα από τη συνεργασία των σχολείων (φωτογραφικό υλικό, e-book) – η ευαισθητοποίηση των μαθητών στο θέμα του έργου (πχ. e-meetings, παιχνίδια, logo) – η αξιολόγηση και διάχυση του έργου Σε επόμενα έργα θα πρέπει να δοθεί περισσότερη προσοχή – στη συστηματική ενεργοποίηση των μαθητών σε διακρατικές ομάδες με διάφορες μορφές επικοινωνίας και συνεργασίας, αξιοποιώντας τα εργαλεία του twinspace (πχ forum) Για όλους τους παραπάνω λόγους σας απονέμεται η Ετικέτα Ποιότητας για το έργο σας! Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια στη δημιουργική σας πορεία! Με εκτίμηση, ο Εθνικός Οργανισμός Υποστήριξης της δράσης eTwinning.”

Δεδομένου ότι άλλες δύο τουλάχιστον χώρες που συμμετείχαν στο πρόγραμμα έχουν επίσης βραβευθεί αναμένουμε και την Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας.

quality label 24

από κάτω από: Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Etwinning 2024

Ιούν 202427

Επισυνάπτεται παρακάτω η ετήσια έκθεση εσωτερικής αξιολόγησης του εκπαιδευτικού έργου του Γυμνασίου Ανδραβίδας για το σχολικό έτος 2023-2024.

year-2023-school-1507020-form-16-synopsis

από κάτω από: Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ετήσια έκθεση εσωτερικής αξιολόγησης του εκπαιδευτικού έργου της σχολικής μονάδας σχ. έτους 2023-2024

Εγγραφή σε Λύκεια για το σχολικό έτος 2024-2025

Ιούν 202426

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ, ΑΝΑΝΕΩΣΗΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ & ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΕ ΓΕ.Λ. – ΕΠΑ.Λ. – Π.ΕΠΑ.Λ.

Από τις 27 Ιουνίου 2024 και ώρα 07:00 έως και τις 05 Ιουλίου 2024 και ώρα 23:59, όσοι/ες επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημόσιων Ημερήσιων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. -ΕΠΑ.Λ. και ημερήσιων Π.ΕΠΑ.Λ., θα μπορούν να υποβάλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση» για το σχολικό έτος 2024-2025.

Οι αιτήσεις υποβάλλονται μέσω της εφαρμογής «e-εγγραφές», στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr ή μέσω της διαδικτυακής πύλης: https://www.gov.gr/ipiresies/ekpaideuse/eggraphe-se-skholeio/eggraphe-ananeose-eggraphes-se-geniko-kai-epaggelmatiko-lukeio συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία.

Κατόπιν παράκλησης του Διεθυντή του 1ου ΕΠΑΛ Αμαλιάδας, όσοι μαθητές προτίθενται να εγγραφούν στο συγκεκριμένο ΕΠΑΛ, να μεταβούν στο χώρο του προκειμένου να τους καθοδηγήσει κάποιος εκπαιδευτικός.

από κάτω από: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εγγραφή σε Λύκεια για το σχολικό έτος 2024-2025

Απρ 202426

Λήψη αρχείου

Παρακαλούμε όσα ταξιδιωτικά γραφεία επιθυμούν να εκδηλώσουν ενδιαφέρον και να υποβάλλουν τις προσφορές τους σχετικά  με την εκδρομή (ή Μετακίνηση)  του Σχολείου μας.

Η προσφορά κατατίθεται κλειστή στο Σχολείο.

από κάτω από: Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επαναληπτική πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος ταξιδιωτικών γραφείων για πραγματοποίηση εκπαιδευτικής εκδρομής στις Μυκήνες και Ναύπλιο

Απρ 202422

Λήψη αρχείου

από κάτω από: Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος ταξιδιωτικών γραφείων για πραγματοποίηση εκπαιδευτικής εκδρομής στις Μυκήνες και Ναύπλιο

Απρ 202410

Επαναπροκήρυξη πρόσκλησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος σε ταξιδιωτικά γραφεία για την εκπαιδευτική επίσκεψη της Α’ τάξης στην Καλαμάτα στις 18/4/2024.

Η προσφορά κατατίθεται κλειστή στο Σχολείο.

από κάτω από: Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επαναπροκήρυξη πρόσκλησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος ταξιδιωτικών γραφείων για την εκπαιδευτική επίσκεψη στην Καλαμάτα

Απρ 202410

Επαναπροκήρυξη πρόσκλησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος σε ταξιδιωτικά γραφεία για την εκπαιδευτική επίσκεψη της Β’ τάξης στον Μυστρά και τη Σπάρτη στις 23/4/2024

Η προσφορά κατατίθεται κλειστή στο Σχολείο.

από κάτω από: Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επαναπροκήρυξη πρόσκλησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος ταξιδιωτικών γραφείων για την εκπαιδευτική επίσκεψη στον Μυστρά και Σπάρτη
« Παλιότερα άρθρα
Οκτώβριος 2024