Το σχολείο μας

Το Σχολείο ιδρύθηκε το 1935 από το Γεώργιο Καψωμένο και ήταν Ιδιωτικό. Η λειτουργία του επισημοποιήθηκε με την υπ’ αρ. Πρωτ. 29568 απόφαση του Υπουργείου Εθν. Παιδείας στις 15 Μαΐου 1936, με το προσωνύμιο «Εκπαιδευτήρια Κυδωνίας».

Το Ιδιωτικό Διδακτήριο Αλικιανού του κ. Γ. Καψωμένου βρισκόταν στα νότια του χωριού Αλικιανού, ήταν χτισμένο πάνω σε έναν λοφίσκο (που από τους ίδιους τους κατοίκους του χωριού ονομαζόταν Πύργος) και απείχε 500 μ. περίπου από το κέντρο του χωριού. Η θέση αυτή του σχολείου ήταν εξαιρετική και περίοπτη, καθώς μπορούσε κανείς να αγναντέψει τον καταπράσινο κάμπο της περιφέρειας.

Το παλιό σχολείο στην περιοχή "Πύργος- Αλικιανού"

Το παλιό σχολείο στην περιοχή “Πύργος- Αλικιανού”

Το Δημόσιο Γυμνάσιο Αλικιανού ιδρύθηκε με το Β.Δ 627 του 1964 (ΦΕΚ 177/15-10-1964) του οποίου η λειτουργία άρχισε επίσημα στις 24 Οκτωβρίου 1964. Με την «υπ. αριθ. 55167/8-10-64 τηλ/κην Δ/γην του Υπ. Παιδείας και την 96265/5-8-64 απόφαση του αυτού Υπουργείου» οι μαθητές του Ιδιωτικού και το προσωπικό του πέρασαν από την ημέρα εκείνη στο Δημόσιο, το οποίο και στεγάστηκε στο οίκημα του ιδιωτικού με χρήση όλων των επίπλων, σκευών, οργάνων κ.λ.π. του Ιδιωτικού Γυμνασίου, ιδιοκτησίας Γ. Δ. Καψωμένου.

Το νέο κτίριο, που στεγάζει σήμερα το Δημόσιο Γυμνάσιο και Γενικό Λύκειο Αλικιανού κτίστηκε το 1985 στην αρχή του «Σκηνιανού δρόμου». Βρίσκεται και αυτό όπως και το παλιό σχολείο σε πολύ καλή θέση και είναι το σταυροδρόμι που συναντιούνται τα παιδιά όλης της περιοχής.

Στοιχεία Επικοινωνίας:

Τηλ. – Fax: 282107212