Η συμμετοχή μας στο M.U.N. (2016)

IMG_20160319_164809_BURST001_COVERΤην Παρασκευή 18 Μαρτίου 2016 και το Σάββατο 19 Μαρτίου 2016 , μία ομάδα 10 μαθητών του σχολείου μας με τη συνοδεία της καθηγήτριας των Αγγλικών  Στραβαρίδου Ειρήνης συμμετείχαν στο 14ο Model United Nations που διοργάνωσε το Αριστοτέλειο Κολλέγιο Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με τον εκδοτικό οίκο Express Publishing. Κάθε χρόνο εκατοντάδες μαθητές παρακολουθούν το MUN του Αριστοτελείου Κολλεγίου για να συζητήσουν για μερικά από τα πιο σημαντικά προβλήματα που αντιμετωπίζει η διεθνής κοινότητα στις ημέρες μας. Συγκεκριμένα φέτος πήραν μέρος 37 σχολεία που εκπροσώπησαν 60 χώρες από όλον τον κόσμο.

Το  MUN είναι μια αυθεντική προσομοίωση του σώματος των Ηνωμένων Εθνών. Προωθεί το ενδιαφέρων μαθητών και καθηγητών για διεθνή θέματα, αυξάνει την ικανότητα των μαθητών να εμπλέκονται στην επίλυση προβλημάτων, διδάσκει την αντιπαράθεση και δημιουργεί την ευκαιρία να γνωρίσουν νέους ανθρώπους από διαφορετικά σχολεία και να κάνουν νέους φίλους. Και όλα αυτά γίνονται αποκλειστικά και μόνο με τη χρήση της Αγγλικής γλώσσας.

Τα θέματα του φετινού MUN  ήταν τα ακόλουθα:

1. ECOFIN : Sustainable development through energy policies.
  2. ECOSOC: The issue of desertification.
  3. LEGAL : The right to freedom of expression and religious tolerance threatened by religious extremism.
  4. SECURITY COUNCIL : The situation in the Middle East.
  5. SOCHUM : Elimination of racism, racial discrimination, xenophobia and related intolerance.
  6. COUNCIL OF EUROPE : The right to education for children with disabilities.
  7. UNESCO : Protecting cultural heritage threatened by armed conflicts.
  8. UNHRC : The rights of the refugees and asylum seekers.
  9. WHO : Combating the expansion of the Ebola virus.
  10. SPECIAL OBSERVER’S COMMITTEE : Star Wars Committee – Use of arms in outer space.

Οι μαθητές του σχολείου μας πήραν μέρος στο MUN ως παρατηρητές-

Observers του Star Wars Committee και διαπραγματεύτηκαν το θέμα της χρήσης όπλων στο διάστημα.

Οι μαθητές που συμμετείχαν στο 14o MUN είναι οι εξής:

Από την Α’ τάξη:

Τερζής Γεώργιος

Από την Β’ τάξη:

Μούτσα Ορνέλ, Μπαλτζοπούλου Ελένη, Παναγιωτίδου Ευδοκία, Παρτάλη Σταυρούλα

Από την Γ’ τάξη:

Αθανασιάδης Δημήτριος, Ζβεντζίδης Ανδρέας, Μπιτζικοπούλου Χαϊδεμένη-Άννα, Σαπουντζή Άννα, Χατζοπούλου Αθανασία.

Η εμπειρία θα μείνει αξέχαστη στα παιδιά τα οποία περιμένουν με ανυπομονησία το επόμενο MUN!

Στραβαρίδου Ειρήνη

Καθηγήτρια Αγγλικών του 1ου Γυμνασίου Αγίου Αθανασίου