“ΒΙΩΜΑΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΤΟΥ Α3”

images (1)

Τίτλος θέματος: “Διατροφικές διαταραχές”

Τάξη:Α3′   1ου Γ/σίου Αγίου Αθανασίου.

Στα πλαίσια  του  μαθήματος  “Σχολική και Κοινωνική Ζωή”  χωριστήκαμε  σε 5 ομάδες και  συνεργαστήκαμε για να ερευνήσουμε τα εξής ερωτήματα:

1)  Τι είναι η Βουλιμία, πώς σχετίζεται με τις συνήθειες και τη ζωή του εφήβου και τι επιπτώσεις έχει στην υγεία ;

2) Τι είναι η Νευρική Ανορεξία, πώς επηρεάζεται ο έφηβος από τα πρότυπα της εποχής, ποιές  είναι οι επιπτώσεις στην υγεία και πώς μπορεί να αντιμετωπιστεί αυτή η διαταραχή ;

3)  Τι είναι η Παχυσαρκία, ποιές είναι οι επιπτώσεις στην υγεία , πώς επηρεάζονται οι έφηβοι μέσω της οικογένειας και πώς μπορούμε να  την αντιμετωπίσουμε ;

5) Τι είναι η Μεσογειακή Διατροφή, σε ποιά τρόφιμα βασίζεται, και ποιά είναι τα οφέλη για την υγεία μας ;

Για να απαντήσουμε στα ερωτήματά μας  ψάξαμε σε σχολικά εγχειρίδια (Οικιακή Οικονομία Α’ και Β΄ Γυμνασίου) και στο διαδίκτυο και βρήκαμε πληροφορίες. Κάναμε ερωτηματολόγιο σχετικά με το« πρόχειρο φαγητό»  και τις διατροφικές προτιμήσεις των εφήβων, το  οποίο το απευθύναμε σε μαθητές του σχολείου μας, επεξεργαστήκαμε τις απαντήσεις τους και καταλήξαμε σε συμπεράσματα ποσοτικά και ποιοτικά.

Όλα τα  στοιχεία που συλλέξαμε και  επεξεργαστήκαμε, τα παρουσιάσαμε στην τάξη μας σε μορφή   Power Point.

Οι ομάδες μας :

1. Σ.Χ., Τ.Τ.,Π.Α.,Τ.Τ.

2.Ρ.Μ.,Σ.Σ.,Ι.Γ.

3.Χ.Α.,Χ.Α.,Τ.Χ.,Σ.Α.

4.Σ.Μ.,Χ.Π.,Σ.Α.,Π.Κ.

5.Χ.Α.,Λ.Π.,Τ.Α.

Καθηγήτρια: Στογιάννη Βασιλική ,ΠΕ 13 (Νομικός)