ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΗΣ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑΤΟΣ

Η 27η Ιανουαρίου έχει καθιερωθεί ως ημέρα μνήμης θυμάτων Ολοκαυτώματος και στο πλαίσιο αυτής της επετείου, οι εκπαιδευτικοί του γυμνασίου κύριοι Τσαβαλάς Ανδρέας και  Γκιούσας Δημήτριος  επισκέφτηκαν με τους μαθητές της Α Γυμνασίου το  Μουσείο Καλαβρυτινού Ολοκαυτώματος. Οι εκπαιδευτικοί ξενάγησαν εκεί τα παιδιά γυρίζοντάς τα πίσω στο χρόνο και στη συνέχεια επισκέφτηκαν μαζί τους  το σταματημένο ρολόι της Εκκλησίας που δείχνει για πάντα  την ώρα της καταστροφής των Καλαβρύτων από τα ναζιστικά στρατεύματα κατοχής. Οι μαθητές με τον τρόπο αυτό ήρθαν ένα βήμα πιο κοντά στην ιστορία του τόπου μας αφού ο ρόλος του σχολείου δεν είναι μόνο να παρέχει ξηρές γνώσεις αλλά να οδηγεί τους νέους  στη μάθηση και μέσα από βιωματικές εμπειρίες και εκπαιδευτικές επισκέψεις.

DSC03617 DSC03618 DSC03621