ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΟΥ 5ΟΥ ΓΕΝΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ Γ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΚΑΛΑΒΡΥΤΩΝ

Μια ομάδα 29 μαθητών  της Α και Β τάξης  του 5ου ΓΕΛ Νέας Σμύρνης, επισκέφτηκε την πόλη μας από τις 16 μέχρι τις 18 Απριλίου 2016 στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος  «Άνθρωποι και τόποι στην κατοχή και στην Αντίσταση» που εκπονείται από το σχολείο τους κατά το σχολικό έτος 2015-16. Επιθυμία των μαθητών ήταν να  συζητήσουν με συμμαθητές τους από σχολεία των Καλαβρύτων για το καλαβρυτινό  ολοκαύτωμα και τις σκέψεις τους γι αυτό. Την Κυριακή 17 Απριλίου επισκέφτηκαν το λόφο του Καππή και το Μουσείο καλαβρυτινού ολοκαυτώματος κατόπιν προετοιμασίας που είχαν κάνει με υλικό που βρίσκεται στην ιστοσελίδα του Μουσείου.  Τη Δευτέρα 18 Απριλίου επισκέφτηκαν το σχολείο μας και είχαν την ευκαιρία να αναπτύξουν ένα γόνιμο διάλογο  με τους μαθητές της Γ Γυμνασίου. Η συνάντηση αυτή  και η ανταλλαγή απόψεων ήταν σίγουρα ευεργετική και πολύ περισσότερο επειδή ο διάλογος έγινε ανάμεσα σε παιδιά που  οι παππούδες και οι προπαππούδες τους έζησαν τη φρίκη της γερμανικής κατοχής  και της Μικρασιατικής καταστροφής.

Μαθητές του Γυμνασίου Καλαβρύτων καθάρισαν εθελοντικά, σημεία της πόλης

Κυριακή χθες και εκτός σχολικού προγράμματος,καθαρά εθελοντικά, στα πλαίσια της σχολικής Εβδομάδα Εθελοντισμού Let’s do it Greece, οι μαθητές του γυμνασίου Καλαβρύτων συνοδευόμενοι από την Γυμνασιάρχη κ. Ιωάννα Ρόδοπούλου και την καθηγήτριά τους Θεοδώρα Γεωργακοπούλου, καθάρισαν σημεία της πόλης των Καλαβρύτων.
Στα πλαίσια της δράσης αυτής λοιπόν η ομάδα μαθητών και καθηγητών του Γυμνασίου Καλαβρύτων καθάρισαν το προαύλιο και τον
κήπο του σχολείου, το παρκάκι απέναντι από το σχολικό συγκρότημα,το πάρκο απέναντι από τον σταθμό του τρένου, την παιδική χαρά, την πλατεία του ”Χελμού”.

Το σημαντικό είναι ότι οι εθελοντικές δράσεις έχουν μεγαλύτερη αξία όταν γίνονται στον ελεύθερο χρόνο παιδιών και καθηγητών όπως έγινε χθεςd_1

st_0

καρυοθραύστης

Πριν από λίγο καιρό, την 1η Φεβρουαρίου 2016, ταξίδεψε μέχρι την πόλη μας ο θίασος της Παιδικής Σκηνής «Ονειροπώληση» και παρουσίασε στους μαθητές του σχολείου μας τη μουσική παράσταση «Ο Καρυοθραύστης» .
Είναι ένα έργο ύμνος στην φαντασία και στα ευχάριστα όνειρα, που δημιουργεί όμορφες εικόνες, σπουδαία συναισθήματα, γλυκές αναμνήσεις …. κάνει τα παιδιά να ονειρεύονται, να μάχονται ,να ελπίζουν …….
Ο Καρυοθραύστης έργο του Χόφμαν το οποίο έκανε λιμπρέτο ο Αλέξανδρος Δουμάς
και πλαισίωσε μουσικά ο μεγάλος Ρώσος συνθέτης Τσαϊκόφσκι, παρουσιάζεται κάθε χρόνο την περίοδο των εορτών σε όλες τις πόλεις του κόσμου και είναι για τα παιδιά το ωραιότερο Χ ρ ι σ τ ο υ γ ε ν ν ι ά τ ι κ ο δώρο !!!!!! Οι συντελεστές του έργου είναι οι εξης:
• Διασκευή & Σκηνοθεσία Τούλα Ζαχαριουδάκη
• Μουσική επιμέλεια & Στίχοι τραγουδιών Σίσυ Αλατά
• Σκηνικά Γιώργος Πολυχρονιάδης
• Κοστούμια Ειρήνη Τουλτσινάκη
• Χορογραφίες Αλέξανδρος Χατζιάρας
Οι ηθοποιοί της παράστασης είναι όλοι επαγγελματίες του Σ.Ε.Η .

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΜΕ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΚΑΛΑΒΡΥΤΩΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΩΜΑΛΟΥ ΔΡΟΜΟΥ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ.

Στην Πάτρα πραγματοποιήθηκε στις 21 Ιανουαρίου το πρωτάθλημα ανώμαλου δρόμου στο οποίο συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης του Νομού Αχαΐας. Στο πρωτάθλημα έλαβαν μέρος και αρκετοί μαθητές του Γυμνασίου Καλαβρύτων, οι οποίοι τερμάτισαν σε πολύ καλή σειρά. Τους συγχαίρουμε για τη συμμετοχή τους στον αγώνα και τους ευχόμαστε να έχουν πάντα διακρίσεις στη ζωή τους και να φροντίζουν για την άσκηση τόσο του σώματος όσο και του πνεύματός τους.
Στο Πρωτάθλημα συμμετείχαν συνολικά 60 κορίτσια και 77 αγόρια από τα Γυμνάσια του νομού Αχαΐας. Οι μαθητές του σχολείου μας κατέλαβαν τις εξής θέσεις:
Α. ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΩΝ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
1. Γκράμμη Παναγιώτα (Α1) , τερμάτισε 10η με χρόνο 8’45’’