Αρχική » project » Συμμετοχή στη σχολική ημερίδα «ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ»

Συμμετοχή στη σχολική ημερίδα «ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ»

Την Κυριακή 13 Μαρτίου 2011 παρουσιάσαμε την εργασία μας «Εγκέφαλος, Ουσία και … Σία» στην 5η ημερίδα που διοργανώθηκε από το Πανεπιστήμιο Πατρών και την Ελληνική Εταιρεία Νευροεπιστημών στο Συνεδριακό Κέντρο του Παν/μ/ιου Πατρών.

Η εργασία αυτή είχε στόχο να παρουσιάσει με απλό, κατανοητό, αλλά ταυτόχρονα επιστημονικό τρόπο, την επίδραση διαφόρων εθιστικών ουσιών στον εγκέφαλο.  Αρχικά έγινε μία σύντομη γνωριμία με το εκπληκτικό αυτό όργανο, τον ανθρώπινο εγκέφαλο, με τα κύτταρα που ειδικεύονται στη διαβίβαση πληροφοριών, με τους νευροδιαβιβαστές, καθώς και με το κέντρο ανταμοιβής.  Στη συνέχεια περιγράφηκε η δράση ορισμένων ουσιών, όπως το έκσταση, το σπιντ, η κοκαΐνη, η ηρωΐνη, η ινδική κάνναβη, το αλκοόλ και η νικοτίνη στον εγκέφαλο.  Η παρουσίαση έκλεισε με ένα μουσικό κομμάτι των «ημισκούμπρια» κατά του καπνίσματος.

Συμμετείχαν οι εξής μαθητές του τμήματος Γ1:

Αγγελοπούλου Ειρήνη, Αλεξίου Αρετή, Αντωνάτος Χάρης, Βρυώνη Μαΐρα, Δρογγίτης Ανδρέας, Καπελησίου Λουίζα, Λίπκα Αλέξανδρος, Λυρή Μαριάννα.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:          Αγγελική Γαριού, Βιολόγος, PhD,

Νίκος Ξανθόπουλος, Φυσικός, PhD