ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΠΑΤΡΩΝ

1 Μαρτίου 2011

Καλώς ήλθατε

Στο ηλεκτρονικό ημερολόγιο (ιστολόγιο) του ΠΠΓΠΠ μπορείτε να  ενημερώνεστε για τις  δραστηριότητες του Γυμνασίου μας.

Πειραματικό Γυμνάσιο Πανεπιστήμιου Πάτρας

Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Πανεπιστήμιου Πάτρας

3 Ιουλίου 2014

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΙΑΣ/ΤΕΣΤ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΣΤO ΠΡΟΤΥΠO ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚO ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΠΑΤΡΩΝ 2014

ΔΕΊΤΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ ΕΔΩ: (PATRAS_AEI_GYM_KATATAXI)

Το ΕΠΕΣ του Σχολείου έχει προκηρύξει 48 θέσεις για την Α” Γυμνασίου

Mπορείτε να ενημερωθείτε ατομικά για την αναλυτική βαθμολογία των παιδιών σας από την ηλεκτρονική εφαρμογή http://apps.athena.net.gr/pps  σήμερα μετά τις 6.00 το απόγευμα.

3 Μαρτίου 2013

Παρουσίαση του Προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης : «Το μελίσσι έχει τη λύση!»

Συντάκτης: gariou στο project, Γενικά

Honey bee

11 Ιουλίου 2012

Περιεκτικότητα %w/v: 2η εργαστηριακή άσκηση Χημείας με ψηφιακή υποστήριξη

Συντάκτης: gariou στο Χημεία
LAMS Sequence: περιεκτικότητα 2 wv
By: Costas Chatziioannidis      License:

11 Ιουλίου 2012

Περιεκτικότητα %w/w: 1η εργαστηριακή άσκηση Χημείας με ψηφιακή υποστήριξη

Συντάκτης: gariou στο Χημεία
LAMS Sequence: περιεκτικότητα 1 ww
By: Costas Chatziioannidis      License:

10 Ιουλίου 2012

Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης 2011-2012: «Το μελίσσι έχει τη λύση!»

Συντάκτης: gariou στο Περιβαλλοντική Εκπαίδευση
LAMS Sequence: Περιβαλλοντική Εκπαίδευση -Το μέλι και η μέλισσα 1ο μέρος
By: Angeliki Gariou      License:

Project στα πλαίσια του μαθήματος Βιολογία Α΄ Γυμνασίου

Συντάκτης: gariou στο Γενικά

Στο πρώτο τρίμηνο του σχολικού έτους πραγματοποιήθηκε πρόγραμμα project με θέμα «Τα 5 βασίλεια της ζωής», με σκοπό την εισαγωγή των μαθητών στη βασική ταξινόμηση των ζωντανών οργανισμών.

Επίσης πραγματοποιήθηκε project στα πλαίσια του μαθήματος της Γεωγραφίας Α΄ τάξης με θέμα: «Οι Ήπειροι» στο τρίτο τρίμηνο, ώστε να ανακεφαλαιωθούν οι γνώσεις της Γεωγραφίας όλης της χρονιάς.

Επίσκεψη στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Πατρών

Συντάκτης: gariou στο Βιολογία  Με ετικέτα ,

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα DNA, η Ιατρική σχολή του Παν/μίου Πατρών προσκάλεσε στους χώρους και τα εργαστήριά της μαθητές με ιδιαίτερο ενδιαφέρον στις Βιοεπιστήμες. Η επίσκεψη μας πραγματοποιήθηκε στις 6 Μαΐου 2011 και συμμετείχαν 15 μαθητές του τμήματος Γ2, με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την Αγγελική Γαριού, Βιολόγο και συμμετοχή του Παρασκευά Λαλιώτη, Θεολόγο.

Η ξενάγηση και οι παρουσιάσεις ήταν πολύ ενδιαφέρουσες και κατατοπιστικές και ενεργοποίησαν περισσότερο το ενδιαφέρον των μαθητών για τις Βιοεπιστήμες. Οι εντυπώσεις και τα σχόλια των μαθητών ήταν μόνον θετικά.

29 Ιουνίου 2011

Συμμετοχή στη δράση: «Τα σχολεία πάνε πανεπιστήμιο»

Συντάκτης: gariou στο project, Βιολογία, Γενικά

Στις 2 Μαρτίου 2011, το τμήμα Γ1 επισκέφτηκε το Βιολογικό τμήμα του Πανεπιστημίου Πατρών και συγκεκριμένα τον τομέα Φυσιολογίας Ζώων, με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την ΑγγελικήΓαριού, Βιολόγο και συμμετοχή της Αθανασίας Μπαλωμένου, Μαθηματικό.

Η καθηγήτρια Μαριγούλα Μαργαρίτη παρουσίασε στους μαθητές βασικά σημεία της δομής και της λειτουργίας του ανθρώπινου εγκεφάλου και κατόπιν πραγματοποίησε κάποια πειράματα συμπεριφοράς σε ποντικάκια.

Τόσο η παρουσίαση, όσο και το πειραματικό μέρος είχαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τους μαθητές, οι οποίοι με υποδειγματική σοβαρότητα συμμετείχαν στα πειράματα στρες που υπέβαλλαν στα συμπαθητικά πειραματόζωα.

29 Ιουνίου 2011

Συμμετοχή στη σχολική ημερίδα «ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ»

Συντάκτης: gariou στο project, Βιολογία, Εκδηλώσεις  Με ετικέτα

Την Κυριακή 13 Μαρτίου 2011 παρουσιάσαμε την εργασία μας «Εγκέφαλος, Ουσία και … Σία» στην 5η ημερίδα που διοργανώθηκε από το Πανεπιστήμιο Πατρών και την Ελληνική Εταιρεία Νευροεπιστημών στο Συνεδριακό Κέντρο του Παν/μ/ιου Πατρών.

Η εργασία αυτή είχε στόχο να παρουσιάσει με απλό, κατανοητό, αλλά ταυτόχρονα επιστημονικό τρόπο, την επίδραση διαφόρων εθιστικών ουσιών στον εγκέφαλο.  Αρχικά έγινε μία σύντομη γνωριμία με το εκπληκτικό αυτό όργανο, τον ανθρώπινο εγκέφαλο, με τα κύτταρα που ειδικεύονται στη διαβίβαση πληροφοριών, με τους νευροδιαβιβαστές, καθώς και με το κέντρο ανταμοιβής.  Στη συνέχεια περιγράφηκε η δράση ορισμένων ουσιών, όπως το έκσταση, το σπιντ, η κοκαΐνη, η ηρωΐνη, η ινδική κάνναβη, το αλκοόλ και η νικοτίνη στον εγκέφαλο.  Η παρουσίαση έκλεισε με ένα μουσικό κομμάτι των «ημισκούμπρια» κατά του καπνίσματος.

Συμμετείχαν οι εξής μαθητές του τμήματος Γ1:

Αγγελοπούλου Ειρήνη, Αλεξίου Αρετή, Αντωνάτος Χάρης, Βρυώνη Μαΐρα, Δρογγίτης Ανδρέας, Καπελησίου Λουίζα, Λίπκα Αλέξανδρος, Λυρή Μαριάννα.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:          Αγγελική Γαριού, Βιολόγος, PhD,

Νίκος Ξανθόπουλος, Φυσικός, PhD

.

29 Ιουνίου 2011

Πρόγραμμα ενημέρωσης μαθητών: «Το μέλλον των Δασών»

Συντάκτης: gariou στο Γενικά  Με ετικέτα , ,

Στις 16 Μαρτίου 2011 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο (Πειραματικό Γυμνάσιο Πανεπιστημίου Πατρών), δίωρο βιωματικό πρόγραμμα, με τους μαθητές του Α2. Με αφορμή το παγκόσμιο έτος για το δάσος και τα ανθρώπινα δικαιώματα, η οργάνωση WWF δραστηριοποιήθηκε στους μαθητές. Συζητήθηκε η αξία του δάσους, τα προβλήματα που αντιμετωπίζει από τις παρεμβάσεις του ανθρώπου και οι τρόποι προστασίας. Προβλήθηκε σχετική ταινία μικρού μήκους. Οι μαθητές συμμετείχαν βιωματικά, με εκπαιδευτικό παιχνίδι και δρώμενα.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Αγγελική Γαριού, Βιολόγος

Επόμενη Σελίδα: »