Νέο άρθρο – Βρέχει νότες

Στα πλαίσια του διαγωνισμού ταινίας μικρού μήκους, θα πραγματοποιηθούν ακροάσεις ηθοποιών στο χώρο του Μουσικού Σχολείου στης 22/11 και ώρα 10:00 στο στούντιο.
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως:

– Θα υπάρχει εγγραφή τόσο της εικόνας όσο και του ήχου κατά την διάρκεια των ακροάσεων. (Τα βίντεο και ο ήχος θα ΔΙΑΓΡΑΦΟΥΝ μετά την λήξη τους)

– Δεν χρειάζεται να είσαι γνώστης του αντικειμένου για να συμμετάσχεις.

Συμμετοχές γίνονται δεκτές μέχρι την Τρίτη 20/11.

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Νέο άρθρο – Βρέχει νότες

Αποσύρονται οι διατάξεις για τα Μουσικά και Καλλιτεχνικά Σχολεία

music_schools

Ο υπουργός Παιδείας έκανε πίσω μετά τη θύελλα αντιδράσεων από μαθητές, γονείς και καθηγητές

Η θύελλα των αντιδράσεων από γονείς, μαθητές και καθηγητές ανάγκασαν τον υπουργό Παιδείας κ. Γαβρόγλου να «κάνει πίσω» στο θέμα των μουσικών σχολείων.

Συνέχεια

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Εκπαίδευση, Καθηγητές, Μαθητές | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αποσύρονται οι διατάξεις για τα Μουσικά και Καλλιτεχνικά Σχολεία

Χριστουγεννιάτικα δώρα για όλη την οικογένεια

Capture-20

Όπως όλοι οι κοινοί θνητοί, έτσι και η βασιλική οικογένεια της Βρετανίας τα Χριστούγεννα «μαζεύεται» γύρω από το δέντρο και ανταλλάσσει δώρα. Αντίθετα όμως με όσα ίσως φανταζόμαστε, τα δώρα δεν είναι ακριβά – βάση πρωτοκόλλου, θεωρείται τρομερή αγένεια να προσφέρεις στην Ελισάβετ κάτι ακριβό.

Συνέχεια

Κατηγορίες: Εκπαίδευση | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χριστουγεννιάτικα δώρα για όλη την οικογένεια

Για να περνά η ώρα

ξετυλίγοντας το κουβάρι των αναμνήσεων

Είναι κάποιες ώρες -συνήθως τα μεσημέρια του σαββατοκύριακου- που νιώθεις ότι η ώρα περνάει αργά και βασανιστικά και πλήττεις λεπτό με το λεπτό και περισσότερο. Εντάξει, όχι σε τόσο δραματική κατάσταση, αλλά σίγουρα καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Συνέχεια

Κατηγορίες: Blog, Άρθρα | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Για να περνά η ώρα

Ενσωμάτωση βίντεο και παρουσιάσεων στο ΠΣΔ

Σε ένα άρθρο ή σελίδα του ιστολογίου μας μπορούμε να ενσωματώσουμε (embed) περιεχόμενο από άλλες υπηρεσίες. Η ενσωμάτωση μας διευκολύνει γιατί

• δεν χρειάζεται να ανεβάσουμε το αρχείο με το βίντεο ή παρουσίαση στο ιστολόγιό μας
  • η προβολή και φόρτωση του αρχείου είναι πολύ πιο γρήγορη

Συνέχεια

Κατηγορίες: Blog | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ενσωμάτωση βίντεο και παρουσιάσεων στο ΠΣΔ

Ιστολόγια στο ΠΣΔ

banner-Handbook-MCS-1

Οδηγίες δημιουργίας ιστολογίων στο ΠΣΔ

Τα ιστολόγια αποτελούνται από δύο βασικές δομές: άρθρα και σελίδες. Τα άρθρα είναι το βασικό συστατικό περιεχόμενο ενός ιστολογίου και πέρα από το κείμενο μπορούν να περιέχουν εικόνες, video, συνδέσμους κ.α. ενώ μπορούν να χαρακτηριστούν με την βοήθεια κατηγοριών και ετικετών.

Κατηγορίες: Blog | Ετικέτες: | 1 σχόλιο