1 Επαλ Αιγιου

Τομέας Ηλεκτρονικών

Ειδικότητες Τομέα Ηλεκτρονικών:

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ

Τομέας ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ

Στο χώρο της εκπαίδευσης ο μαθητής εξοικειώνεται με τους Η/Υ και μαθαίνει να συναρμολογεί και ελέγχει την λειτουργία Η/Υ περιφεριακών συσκευών και δικτύων ενώ εγκαθιστά κάρτες επέκτασης και συνδέει όργανα μέτρησης και καταγραφής. Με την ραγδαία ανάπτυξη των Ηλεκτρονικών Υπολογιστών οι απόφοιτοι των Επαγγελματικών Λυκείων απορροφούνται από την αγορά εργασίας εργαζόμενοι είτε σε εταιρείες Η/Υ ή ακόμη και ως ελεύθεροι επαγγελματίες. ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ: Τα βιομηχανικά ηλεκτρονικά έχουν ιστορία πάνω από 50 χρόνια και αποσκοπούν στην επίλυση βιομηχανικών προβλημάτων που σχετίζονται με την παρακολούθηση , βελτίωση , επιτάχυνση και τον έλεγχο διεργασιών παραγωγής.Ο τομέας αυτός των ηλεκτρονικών περιλαμβάνει διαδικασίες αυτοματισμού που πραγματοποιούνται σε μεγάλο αριθμό βιομηχανιών από παραγωγή τροφίμων και ποτών έως την ανακύκλωση.Οι τεχνικοί και Ηλεκτρονικοί Μηχανικοί της Βιομηχανίας θα σχεδιάζουν, συντηρούν και θα επισκευάζουν τα ηλεκτρονικά κυκλώματα μέσω κεντρικού ελέγχου που μπορεί να γίνεται μέσω Η/Υ ή κλειστού κυκλώματος Τηλεόρασης. Τέλος τα τελευταία χρόνια σημειώνεται αύξηση στην παραγωγή ιατρικών μηχανημάτων και τις συσκευές για τη θεραπεία των ασθενών.Ο εξοπλισμός αυτός περιλαμβάνει διαγνωστικά μηχανήματα.Ενώ η λειτουργία του εξοπλισμού είναι ευθύνη του ιατρικού προσωπικού , ο Ηλεκτρονικός τεχνικός είναι υπεύθυνος για την καλή σχεδίαση , συντήρηση και επισκευή του εξοπλισμού , την εγκατάσταση νέων μηχανημάτων και την εκπαίδευση του προσωπικού που τα χειρίζεται.Η ζήτηση τεχνικών για ιατρικά μηχανήματα είναι αρκετή ενώ προβλέπεται αύξηση ειδικά στον ιδιωτικό τομέα αφού και οι αποδοχές θεωρούνται αρκετά ικανοποιητικές.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 1 Επαλ Αιγιου

Καλημέρα κόσμε!