Προτιμήσεις προοριμού ημερήσιας εκδρομής

Εδώ S5_ws_Saitas_Georgios μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα μιας έρευνας μαθητών για τις προτιμήσεις τους αναφορικά με την πόλη προορισμού της ημερήσιας εκδρομής τους.

Εδώ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ βλέπετε τα δεδομένα της έρευνας.

Στροφυλιά ΑΝΩΘΕΝ

΄Ενα δάσος, μια λίμνη, ένας βιότοπος και μια φανταστική παραλία συνθέτουν το σκηνικό που παραπέμπει σε εικόνες τοπίων από την Αφρική. Από τη μία το δάσος και οι χωματένιοι λόφοι. Από την άλλη η παραλία και το απέραντο γαλάζιο του Ιονίου. Πρόκειται για μια προστατευόμενη περιοχή, που αποτελείται από το δάσος Στροφυλιά, τη λιμνοθάλασσα Κοτύχι και την παραλία Καλογριά. Εκτείνεται από τον Πατραϊκό κόλπο έως την Κυλλήνη. Το δάσος της Στροφυλιάς είναι το μεγαλύτερο παραθαλάσσιο δάσος της Ελλάδας, με έκταση 19.000 στρεμμάτων, γεμάτο πεύκα, κουκουναριές (τα δέντρα που δίνουν στο δάσος το όνομά του, καθώς «στροφυλιά» σημαίνει κουκουναριά) βελανιδιές και αγριοκέρδους. Και για αυτό το θαύμα της φύσης υπεύθυνος είναι ένας δυτικός άνεμος, ο Μαΐστρος, ο γλύπτης του τοπίου της Στροφυλιάς, ο οποίος έχει… σκαλίσει τους αμμόλοφους με τη χαρακτηριστική κυματοειδή μορφή σε όλο το μήκος και πλάτος της παραλίας που ντύνει το δάσος.

Όταν πηγαίναμε σχολείο

Δημοτικό Σχολείο Καβαλλουρίου, Γ+Δ τάξεις, σχολ. έτος 1973-74

Ω γλυκύ μου έαρ

Χαιρετισμός

Χαιρετώ όλη την ομάδα επιμορφούμενων και τον επιμορφωτή μας.

Ευχαριστώ το Σύλλογο Νεοχωριτών Αθηνών

Αισθάνομαι την ανάγκη να ευχαριστήσω το Σύλλογο Νεοχωριτών Αθηνών, και ιδιαιτέρως τον Πρόεδρο κ. Γιάννη Στριγά και τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου, για την ευγενική προσφορά προς το 4/θ Δημοτικού Σχολείου Νεοχωρίου του παρακάτω εξοπλισμού:

• Ενός εκτυπωτή Laser
  • Ενός φορητού cd player
  • Ενός πλαστικοποιητή
  • Ενός πιστολιού ξηρής σιλικόνης
  • Δύο πινάκων ανακοινώσεων

Γιώργος Σαϊτάς

Δ/ντής του 4/θ Δημοτικού Σχολείου Νεοχωρίου

Ο κ. Γιάννης Στριγάς ξανά στο Δημοτικό Σχολείο Νεοχωρίου

Ο Πρόεδρος του Συλλόγου Νεοχωριτών Αθηνών κ. Ιωάννης Στριγάς, ο οποίος αυτές τις μέρες βρίσκεται στο Νιοχώρι, επισκέφτηκε σήμερα το μεσημέρι το Δημοτικό Σχολείο για δεύτερη φορά σε διάστημα ενός μηνός. Σκοπός της δεύτερης αυτής επίσκεψης ήταν να προσφέρει στο Σχολείο μας το ποσόν των 310 ευρώ εκ μέρους του Συλλόγου του, για την ικανοποίηση κάποιων άμεσων αναγκών μας. Τα χρήματα αυτά συγκέντρωσε ο Σύλλογος των Νεοχωριτών Αθηνών από την εκδρομή που διοργάνωσε στα Καλάβρυτα στις 6 Νοεμβρίου 2011 καθώς και από εισφορές μελών και φίλων του.

Αφού ευχαρίστησα τον κ. Στριγά τόσο για την πρωτοβουλία του αυτή όσο και για την προβολή των προβλημάτων του Σχολείου από το προσωπικό του ιστολόγιο, τον παρακάλεσα, αντί να μου παραδώσει το παραπάνω χρηματικό ποσόν, να προσφέρει στο Σχολείο μας κάποια πράγματα άκρως απαραίτητα, τα οποία αυτή τη στιγμή δεν μπορούμε να αγοράσουμε.

Ο κ. Στριγάς αποδέχτηκε την πρότασή μου και του παρέδωσα την παρακάτω λίστα:

1. 1  φορητό cd player
  2. 2 πίνακες ανακοινώσεων από φελό
  3. 1 πλαστικοποιητή
  4. 1 πιστόλι σιλικόνης
  5. 1 εκτυπωτή lazer

Ο Πρόεδρος του Συλλόγου Νεοχωριτών Αθήνας στο πλευρό του Δημοτικού Σχολείου

Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα σήμερα το βράδυ με  τον πρόεδρο του Συλλόγου Νεοχωριτών Ηλείας εν Αθήναι Κο Στριγά Ιωάννη, τον ενημέρωσα  για τα προβλήματα που αντιμετωπίζει το Δημοτικό Σχολείο Νεοχωρίου και τις ανάγκες που υπάρχουν στον εξοπλισμό του.

Ο Κος Στριγάς υποσχέθηκε ότι θα θέσει το θέμα του Σχολείου στην επόμενη
συνεδρίαση του Διοικητικού Συμβουλίου του Συλλόγου και θα ληφθούν αποφάσεις τις οποίες θα ανακοινώσει τόσο σε μένα εγγράφως όσο και στο διαδίκτυο μέσω του ιστολογίου του χωριού.

Υποσχέθηκε ακόμα ότι θα μεταβεί το συντομότερο δυνατόν στο χωριό, για να δει από κοντά τα προβλήματα του Σχολείου  και να κάνει ό,τι περνάει από το χέρι του ώστε ο Σύλλογος να συμβάλλει με τον καλύτερο δυνατόν τρόπο στην αντιμετώπιση των προβλημάτων.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Ο αντιδήμαρχος παιδείας του Δήμου Ανδραβίδας-Κυλλήνης στο Δημοτικό Σχολείο Νεοχωρίου

Την Παρασκευή 2 Σεπτεμβρίου ο αντιδήμαρχος παιδείας κ. Γρηγόρης Πόπορης συνοδευόμενος από πολιτικό μηχανικό επισκέφτηκε το σχολείο και επιθεώρησε τις κτιριακές εγκαταστάσεις, τον αύλειο χώρο και ταυτόχρονα ενημερώθηκε και για το πενιχρότατο ταμείο που διαθέτει σήμερα η Σχολική Επιτροπή.

Ο κ. αντιδήμαρχος αποχώρησε χωρίς να αναλάβει καμιά συγκεκριμένη δέσμευση.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Συνάντηση με τον πρόεδρο της τοπικής κοινότητας Νεοχωρίου κ. Νίκο Ψυχογιό και το Δήμαρχο κ. Δημήτριο Αρβανίτη.

Το Σάββατο 20-08-2011 το μεσημέρι επισκέφτηκα τον πρόεδρο του Νεοχωρίου κ. Ψυχογιό και του εξέθεσα τα προβλήματα που αντιμετωπίζει το Σχολείο.

Για τον ίδιο λόγο επισκέφτηκα και το Δήμαρχο Κάστρου-Κυλλήνης κ. Δημήτριο Αρβανίτη το πρωί της Δευτέρας 22 Αυγούστου στο Δημαρχείο.