Μάι 17

Η σχέση με τον ύπνο, μαθητών του 3ου Γυμνασίου Βόλου

Πλαίσιο και μεθοδολογία της έρευνας

Αναγνωρίζοντας την έκταση που έχει λάβει η μερική ή πλήρης στέρηση ύπνου, καθώς και τη σοβαρότητα των προβλημάτων υγείας με τα οποία σχετίζεται, ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας έχει ορίσει την τρίτη Παρασκευή του Μαρτίου ως Παγκόσμια Ημέρα Ύπνου.

Το ΕΥΖΗΝ αποτελεί ένα πρωτοποριακό Πρόγραμμα του Χαροκοπείου Πανεπιστημίου, το οποίο υλοποιείται με τη συνεργασία του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας & Θρησκευμάτων, έχοντας ως τελικό αποδέκτη το σύνολο του μαθητικού πληθυσμού της χώρας.Το Πρόγραμμα καταγράφει και αξιολογεί διαχρονικά διάφορες παραμέτρους υγείας των μαθητών, ενώ μέσα από παράλληλες δράσεις παρεμβαίνει στην καθημερινότητα της ελληνικής οικογένειας, του σχολείου και της κοινωνίας, έχοντας ως κεντρικό άξονα την προώθηση ενός ισορροπημένου τρόπου ζωής. Κύριος στόχος του προγράμματος είναι η διασφάλιση της υγιούς ανάπτυξης των παιδιών και των εφήβων μέσα από την υιοθέτηση ισορροπημένων συνηθειών διατροφής και σωματικής δραστηριότητας.

Σύμφωνα με το ΕΥΖΗΝ, Ο ποιοτικός ύπνος αποτελεί μία από τις κεντρικές διαστάσεις ενός υγιεινού τρόπου ζωής και ζωτικό δείκτη για την αξιολόγηση της συνολικής υγείας και ευεξίας. Παρόλα αυτά, μεγάλο ποσοστό του ενήλικου πληθυσμού δεν καλύπτει τις απαιτούμενες ώρες ύπνου σε ημερήσια βάση και, δυστυχώς, ο ανεπαρκής ύπνος είναι ένα θέμα που αφορά ολοένα περισσότερο και τα παιδιά. Σε γενικές γραμμές, η βέλτιστη διάρκεια ύπνου για τα παιδιά και τους εφήβους κυμαίνεται από 8 έως 13 ώρες ημερησίως.

Η παρούσα έρευνα εκπονήθηκε στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρα Ύπνου 2017 με σκοπό να καταγραφούν οι σχέσεις των μαθητών του 3ου Γυμνασίου Βόλου με τον ύπνο και οι πιθανές διαφοροποιήσεις που υπάρχουν, ανάλογα με τη σχολική τάξη και το φύλο των μαθητών.

Για την εκπόνηση της έρευνας δόθηκε ερωτηματολόγιο σε τρία τμήματα του σχολείου, ένα για κάθε τάξη, το οποίο οι μαθητές συμπλήρωσαν ανώνυμα και εθελοντικά.

Έρευνα για τον ύπνο στο 3ο Γυμνάσιο Βόλου