Άρθρα: 15 Μαΐου, 2017

3o Γυμνάσιο Ν. Ιωνίας Υπεύθυνη καθηγήτρια: ΚΑΡΑΝΙΚΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΠΕ02 (Α’ Γυμνασίου, φιλόλογος) Όνομα προγράμματος: ‘’Παίζοντας στην Αρχαία Ελλάδα….’’ Αριθμός μαθητών: 19 (Α΄ Γυμνασίου) Χρόνος προγράμματος: 4 διδακτικές ώρες (3 ώρες στο σχολείο – 1 ώρα στο Αρχαιολογικό Μουσείο Βόλου)

2ο Γυμνάσιο Αλμυρού Σεμινάριο Επιμόρφωσης εκπαιδευτικών σε θέματα μουσειακής εκπαίδευσης με τίτλο: «Εκπαιδευτικοί και / στο Μουσείο» – Αλμυρός, 10 Μαΐου 2017 Καθηγήτρια: ΜΙΧΑΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΧΑΡΙΚΛΕΙΑ Θέμα: Μαθαίνοντας Αγγλικά στο Μουσείο

Γυμνάσιο Ευξεινούπολης Καθηγήτρια: ΚΟΥΤΣΟΜΗΤΡΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ, ΠΕ15, Οικιακής Οικονομίας & Οικολογίας, MSc: Περιβαλλοντολόγος Το θέμα του προγράμματος ήταν: “Διατροφή και σκεύη, κατά τη Νεολιθική εποχή”.

2ο Γυμνάσιο Βόλου Σεμινάριο Επιμόρφωσης εκπαιδευτικών σε θέματα μουσειακής εκπαίδευσης με τίτλο «Εκπαιδευτικοί και/στο Μουσείο: Δημιουργώντας νέες προσεγγίσεις» – Β΄ Φάση Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: ΣΠΕΝΔΑ ΧΡΥΣΑ ΠΕ02 ΘΕΜΑ: ΜΑΘΗΤΕΣ “ON LINE” ..ME TΑ ΑΓΓΕΙΑ – «Ζωγραφίζοντας ένα πήλινο αγγείο»