Ιούν 22 2018

Συμμετοχή Σχολικών μονάδων στις δράσεις του ΛΥΚΕΙΟΥ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ

Συγχαίρουμε και ευχαριστούμε ιδιαιτέρως τους Εκπαιδευτικούς και τις ομάδες τους που συμμετείχαν στην δράση. Read the rest of this entry »

Ιούν 13 2018

Συμμετοχές στο 2ο Εφηβικό Δημιουργικό «Τρίστρατο» Τέχνης, 2018

Δείτε στον πίνακα που ακολουθεί τις συμμετοχές των Σχολικών μονάδων στο 2ο Εφηβικό Δημιουργικό «Τρίστρατο» Τέχνης.

Συγχαρητήρια!! σε όλους και όλες.

Ιούν 13 2018

Αφίσα και πρόσκληση για την τελική Γιορτή του «Τρίστρατου» Τέχνης – 15 Ιουνίου 2018

Μαΐ 31 2018

Εκδηλώσεις Γιορτής Μαθητικής Δημιουργίας 2018

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αργολίδας δια του Υπευθύνου Σχολικών Δραστηριοτήτων, εκφράζει θερμά συγχαρητήρια προς τους/τις Εκπαιδευτικούς και τους μαθητές/-τριες των σχολείων των Δήμων Άργους-Μυκηνών και Ναυπλιέων, για τη συμμετοχή τους στην παρουσίαση των προγραμμάτων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, Πολιτιστικών Θεμάτων και Αγωγής Υγείας, που υλοποιήθηκαν κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2017 – 2018.

Μαΐ 25 2018

Ολοκλήρωση προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων σχολικού έτους 2017 – 2018

Σύμφωνα με την παράγραφο 1.5 ( Ολοκλήρωση προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων – Βεβαιώσεις Υλοποίησης Προγράμματος ) του εγγράφου υπ’ αρ. πρωτ. 188142/ΓΔ4/2-11-2017 της Γενικής Δ/νσης Σπουδών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του ΥΠ.Π.Ε.Θ “Αμέσως μετά την ολοκλήρωση των προγραμμάτων κάθε σχολικής μονάδας, η παιδαγωγική ομάδα κάθε προγράμματος παρουσιάζει σε ειδική συνεδρίαση του Συλλόγου Διδασκόντων τον απολογισμό της, ώστε να διαχέονται οι καλές πρακτικές εντός της σχολικής μονάδας. Επίσης, ο/η Συντονιστής/-στρια κάθε προγράμματος καταθέτει μια έκθεση απολογισμού στον αντίστοιχο Υπεύθυνο/-η και ο Διευθυντής/-ντρια του Σχολείου ενημερώνει εγγράφως τον Υπεύθυνο Σχολικών Δραστηριοτήτων και τους Υπευθύνους ΣΕΠ των ΚΕΣΥΠ για την ολοκλήρωση ή μη των προγραμμάτων του σχολείου, σύμφωνα με το Σχέδιο Υποβολής Προγράμματος που είχε υποβληθεί στην αρχή του σχολικού έτους”.

Απρ 24 2018

Διοργάνωση 2ου Μαθητικού Φεστιβάλ Χορού

Η Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση Αργολίδας, σε συνεργασία με τον Δήμο Ναυπλιέων, διοργανώνει το 2ο Μαθητικό Φεστιβάλ Χορού σχολείων του νομού Αργολίδας, για το σχολικό έτος 2017- 2018. Read the rest of this entry »

Μαρ 28 2018

Επιμορφωτικό σεμινάριο ταινιών μικρού μήκους

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αργολίδας στο πλαίσιο της προετοιμασίας για το φετεινό Φεστιβάλ ‘Τρίστρατο 2018’ διοργανώνει

δύο βιωματικά Σεμινάρια για ταινίες μικρού μήκους

με θέμα:

‘Οπτικοακουστική Γλώσσα και Επικοινωνία’

ένα που απευθύνεται σε Εκπαιδευτικούς και ένα που απευθύνεται σε μαθητές/-τριες.

Μαρ 13 2018

Σεμινάριο για Εκπαιδευτικούς βασισμένο στο υλικό Αγωγής Υγείας ‘Ξέρω τι ζητάω’

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αργολίδας δια του Υπευθύνου Σχολικών Δραστηριοτήτων, στο πλαίσιο υποστήριξης των Εκπαιδευτικών, υλοποιεί διήμερο εκπαιδευτικό σεμινάριο, βασισμένο στο υλικό «Ξέρω τι ζητάω». Το πρόγραμμα στόχο έχει την πρόληψη της χρήσης εξαρτησιογόνων ουσιών αλλά και την ανάπτυξη υγιών στάσεων και συμπεριφορών των εφήβων.

Φεβ 07 2018

Σεμινάριο Εκπαιδευτικών με θέμα ‘Πολλαπλή Νοημοσύνη, Μαθησιακή Λειτουργία – Ολιστική Προσέγγιση’

Οι Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αργολίδας, σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας και το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου, διοργανώνουν Επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα ‘Πολλαπλή Νοημοσύνη, Μαθησιακή Λειτουργία – Ολιστική Προσέγγιση’. Read the rest of this entry »

Ιαν 26 2018

Σεμινάρια ευαισθητοποίησης στα ανθρώπινα δικαιώματα – «Σκληρό καρύδι» και «Κι αν ήσουν εσύ;»

Οι Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αργολίδας, σε συνεργασία με το Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση και το Γραφείο της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες στην Ελλάδα, διοργανώνουν

δύο Επιμορφωτικα βιωματικά Σεμινάρια

με θέματα:

«Σκληρό καρύδι» και «Κι αν ήσουν εσύ;»

Δεκ 18 2017

Υλικό από το Σεμινάριο ‘Το παραμύθι για το Περιβάλλον, την Αειφορία και τον Πολιτισμό’

Τα εννέα βήματα που κατέγραψαν οι ομάδες στο παραμύθι της ‘Κουρέλως‘.

Δεκ 10 2017

Πρόσκληση στο Σεμινάριο με τίτλο ‘Το παραμύθι για το Περιβάλλον, την Αειφορία και τον Πολιτισμό’

Δεκ 07 2017

Συναυλία με τον Βασίλη Λέκκα στο ΓΕ.Λ Κρανιδίου

Το Γενικό Λύκειο Κρανιδίου σας προσκαλεί την Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου 2017 ώρα 20:00 Read the rest of this entry »

Νοέ 28 2017

Επισκέψεις σε ΚΠΕ 2017 – 2018

ΔέντροΚατά την τρέχουσα σχολική χρονιά για τις εκπαιδευτικές επισκέψεις στα Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ), μπορούν να υποβάλουν αίτηση :

• οι εκπαιδευτικοί που υλοποιούν εγκεκριμένα προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης στο σχολείο τους.
  • οι εκπαιδευτικοί που υλοποιούν Ερευνητικές Εργασίες στο Γενικό Λύκειο.
  • oι Δομές Υποδοχής και Εκπαίδευσης Προσφύγων (ΔΥΕΠ).

Δείτε λεπτομέρειες στο συνημμένο αρχείο.

Νοέ 22 2017

Σεμινάριο για Εκπαιδευτικούς με τίτλο ‘Το παραμύθι για το περιβάλλον, την αειφορία και τον πολιτισμό’

Οι Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αργολίδας διοργανώνουν

Επιμορφωτικό βιωματικό Σεμινάριο