Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων αναγνωρίζοντας τη σημαντική συμβολή όλων των προγραμμάτων που υλοποιήθηκαν γύρω από το προσφυγικό ζήτημα στο πλαίσιο της φετινής εγκυκλίου σχολικών δραστηριοτήτων (Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, Αγωγής Υγείας και Πολιτιστικών) καθώς και των δράσεων που υλοποιήθηκαν με πρωτοβουλίες εκπαιδευτικών, οι οποίοι ανταποκρίθηκαν στην ανάγκη συμβολής της εκπαιδευτικής κοινότητας στο προσφυγικό ζήτημα καλεί τους Υπεύθυνους Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, Αγωγής Υγείας, Πολιτιστικών και Σχολικών Δραστηριοτήτων και των δύο βαθμίδων να αποστείλουν μέχρι τις 18-04-2016 στο Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων καλές πρακτικές και δράσεις που υλοποιήθηκαν κατά το σχ. έτος 2015-2016 σχετικές με το προσφυγικό ζήτημα, οι οποίες θα ήταν καλό να προβληθούν στην εκπαιδευτική και ευρύτερη κοινότητα.
Συγκεκριμένα, κάθε Υπεύθυνος/η καλείται να επιλέξει δύο (2) καλές πρακτικές σχολείων της περιοχής ευθύνης του και με τη σύμφωνη γνώμη του οικείου Δ/ντή Π.Ε. & Δ.Ε. αντίστοιχα να τις αποστείλει στις παρακάτω ηλεκτρονικές διευθύνσεις του ΥΠ.Π.Ε.Θ.:
Δ/νση Σπουδών, Προγραμμάτων & Οργάνωσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης: spudonpe@minedu.gov.gr
Δ/νση Σπουδών, Προγραμμάτων & Οργάνωσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης: t05sded@minedu.gov.gr
Δ/νση Επαγγελματικής Εκπαίδευσης: teemathitika@minedu.gov.gr

Έγγραφο του ΥΠ.Π.Ε.Θ.