Το Μουσείο Παλαιοντολογίας και Γεωλογίας ανήκει και στεγάζεται στο τμήμα Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος. Διαθέτει πλούσιες συλλογές σπονδυλωτών και ασπόνδυλων ζώων, φυτικών απολιθωμάτων και άλλων παλαιοντολογικών ευρημάτων και γεωλογικών δειγμάτων, από τη χώρα μας και το εξωτερικό, οι οποίες διαρκώς εμπλουτίζονται. Διεξάγει επιστημονικές έρευνες καθώς και ανασκαφές σε όλη την επικράτεια. Είναι ανοικτό σε ημερήσια βάση στα σχολεία και το κοινό με οργανωμένες ξεναγήσεις.

Υπάρχουν διαθέσιμες ημερομηνίες για επισκέψεις σχολείων.
Κόστος 2 ευρώ ανά μαθητή που περιλαμβάνει την είσοδο στο μουσείο με ξενάγηση και ένα από τα παρακάτω εργαστήρια.
Κόστος 4 ευρώ ανά μαθητή που περιλαμβάνει την είσοδο στο μουσείο με ξενάγηση και τα τρία παρακάτω εργαστήρια.
  • Προσομοίωση ανασκαφής
  • Παρατήρηση μικροαπολιθωμάτων με μικροσκόπια
  • Κατασκευή αντιγράφων απολιθωμάτων
DSCN2214DSCN2171
Παρατήρηση: Το εργαστήριο της παρατήρησης μικροαπολιθωμάτων με μικροσκόπια είναι για μαθητές Ε΄ Δημοτικού και μεγαλυτέρων τάξεων.
Επικοινωνία
Ταχυδρομική διεύθυνση: Τμήμα Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος , Πανεπιστημιόπολη Ζωγράφου, 15784
Τηλέφωνο : 210-727 4086, 210-727 4202
Τηλεομοιότυπο(fax): 210-724 1888