Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Μακρινίτσας σύμφωνα με την απόφαση έγκρισης με αρ. Πρωτ. 188967/Δ2/23-11-2015 της Γενικής Δ/νσης Σπουδών Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης – Τμήμα Δ΄ Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας ‘Ερευνας και Θρησκευμάτων θα συντονίσει και θα λειτουργήσει Εθνικό Θεματικό Δίκτυο με τίτλο «Τα βότανα στη ζωή μας», για τα σχολικά έτη 2015-2016, 2016-2017 και 2017-2018.

Όσα Σχολεία επιθυμούν να ενταχθούν στο Δίκτυο μπορούν να αποστείλουν αίτηση απευθείας στο ΚΠΕ, κοινοποιώντας την παράλληλα στην Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης μέχρι την Παρασκευή 26 Φεβρουαρίου 2016.

• Για να ενταχθεί μια σχολική ομάδα στο δίκτυο θα πρέπει να υλοποιεί πρόγραμμα ΠΕ με θέμα που εντάσσεται στην ευρύτερη θεματολογία του δικτύου,
  • Η Παιδαγωγική Ομάδα υλοποίησης του Σχολικού Προγράμματος Π.Ε. καλό είναι να αποτελείται από τουλάχιστον δύο υπεύθυνους-συνοδούς εκπαιδευτικούς.