Το Γυμνάσιο Κανδήλας οργανώνει για το σχολικό έτος 2014-2015 γνωριμία των μαθητών με τον κόσμο των πολεμικών τεχνών στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας.

Η άσκηση  στις πολεμικές τέχνες οδηγεί στην απόκτηση καλών πρακτικών εκγύμνασης των μυών και του νευρικού συστήματος καθώς οι πολεμικές τέχνες συνδυάζουν τόσο την καθαυτή σωματική άθληση όσο και τον αυστηρό έλεγχο της κίνησης του σώματος. Η σωματική προπόνηση των πολεμικών τεχνών είναι μια από τις πιο σύνθετες και ολοκληρωμένες μορφές σωματικής άσκησης. Απαιτεί την ένταξη και καλλιέργεια σωματικών ικανοτήτων όπως ταχύτητα, επιτάχυνση, δύναμη, αντοχή, ευελιξία και συντονισμό και επιπλέον αναπτύσσει σε υψηλά επίπεδα την ικανότητα συγκέντρωσης. Παράλληλα οδηγεί στην απόκτηση καλών πρακτικών όσον αφορά τη σωστή διατροφή που στηρίζει όχι μόνο μια ολοκληρωμένη ψυχοσωματική άσκηση όπως οι πολεμικές τέχνες, αλλά και την υγεία στην καθημερινή ζωή. Επιπρόσθετα η σωστή εκμάθηση των πολεμικών τεχνών με βασική αρχή το ήθος αναπτύσσει την προσωπικότητα και την αυτοπεποίθηση του ατόμου μέσω της υπευθυνότητας, της διαχείρισης του ενστικτώδους φόβου και της ψύχραιμης αντιμετώπισης που απαιτείται σε καταστάσεις έκτακτης ανάγκης.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας : “Οι πολεμικές τέχνες ως μέσο εκγύμνασης, διαπαιδαγώγησης και ανάπτυξης της προσωπικότητας”

Καλημέρα κόσμε!