ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΑΝΑΘΕΣΕΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΩΝ 2023Β

Σύντομη Ιστορία του ΙΕΚ Βέροιας

Ιαν 201212

Σύντομη Ιστορία του ΙΕΚ Βέροιας

Το Δημόσιο ΙΕΚ Βέροιας έχει ιδρυθεί το 1993 και έκτοτε λειτουργεί στο σχολικό συγκρότημα του Εργοχωρίου Βέροιας. Παρέχει σπουδές Μεταδευτεροβάθμιας, Επαγγελματικής Εκπαίδευσης & Κατάρτισης (Ε.Ε.Κ.) και δίπλωμα επιπέδου 5 μετά από Πρακτική Άσκηση 960 ωρών και Εξετάσεις πιστοποίησης.

Το σχολικό συγκρότημα του Εργοχωρίου Βέροιας στο οποίο λειτουργεί το Δ.ΙΕΚ λειτουργούν επίσης το 1ο ΕΠΑΛ, το 3ο Εσπερινό ΕΠΑΛ, το Εργαστηριακό Κέντρο Βέροιας, ενώ σε κοντινή απόσταση (στο ίδιο campus) βρίσκονται το Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο – Λύκειο Βέροιας (ΕΝΕΕΓΥΛ), το 5ο Γενικό Λύκειο Βέροιας (ΓΕΛ), το 6ο Γυμνάσιο Βέροιας και τέλος ο 2ος Δημοτικός Βρεφονηπιακός Σταθμός Βέροιας.

Η έναρξη της εκπαιδευτικής λειτουργίας του Δ.ΙΕΚ Βέροιας ξεκινά το 1993 υπό την εποπτεία του O.E.E.K. με πλήθος ειδικοτήτων, καταρτιζόμενων, και εκπαιδευτών να έχουν περάσει επιτυχώς το κατώφλι του. Από το 2011 το Δ.ΙΕΚ Βέροιας λειτουργεί, υπό την εποπτεία της Γενικής Γραμματείας Επαγγελματικής Εκπαίδευσης Κατάρτισης Δια Βίου Μάθησης και Νέας Γενιάς (ΓΓΕΕΚΔΒΜ&Ν).

Παρακολουθώντας συνεχώς τις τεχνολογικές εξελίξεις, τις οικονομικές αλλαγές σε ένα διεθνές απαιτητικό και άκρως ανταγωνιστικό περιβάλλον δια βίου εκπαίδευσης και εργασίας, τις απαιτήσεις για υψηλού επίπεδου πιστοποιημένη επαγγελματική κατάρτιση στην Ελλάδα, το Δ.ΙΕΚ Βέροιας συνεχίζει να παρέχει υψηλής ποιότητας επαγγελματική εκπαίδευση και κατάρτιση.

ΠΔΙΕΚ ΒΕΡΟΙΑΣ 1 1