ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΔΟΚΙΜΑΣΙΑΣ ΤΩΝ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΓΙΑ ΤΑ Τ.Ε.Φ.Α.Α. ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2017 – 2018 ΜΕ ΕΔΡΑ ΤΑ ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Η υγειονομική εξέταση και οι πρακτικές δοκιμασίες (αγωνίσματα) των υποψηφίων για τα Τ.Ε.Φ.Α.Α. ακαδημαϊκού έτους 2017-2018, θα διεξαχθούν από 20 Ιουνίου  μέχρι και 30 Ιουνίου 2016,  στο  στάδιο  του  Πανηπειρωτικού  Εθνικού  Αθλητικού  Κέντρου  Ιωαννίνων  (Π.Ε.Α.Κ.Ι.  ,  5ο χλμ. Ε. Ο. Ιωαννίνων – Αθηνών ,  τηλ. 2651094600)  και  στο  κολυμβητήριο του  Ε.Α.Ν.Κ. Ιωαννίνων (Ε.Α.Ν.Κ.Ι.  ,  8ης  Μεραρχίας  24 ,  τηλ. 2651035603),  σύμφωνα  με  το  παρακάτω  πρόγραμμα :

 

Ημερομηνία Ώρα Τόπος Αγωνίσματα Υποψήφιοι
Τρίτη

20-06-2017

07:00  π.μ. Στάδιο Π.Ε.Α.Κ.Ι. Σφαιροβολία

και Μήκος

(αγόρια  &  κορίτσια)

Υποψήφιοι με αρχικό γράμμα επωνύμου

από Α έως και Κ

Τετάρτη

21-06-2017

07:00  π.μ. Στάδιο Π.Ε.Α.Κ.Ι. Δρόμος

400 μ. αγόρια

200 μ. κορίτσια

Υποψήφιοι με αρχικό γράμμα επωνύμου

από Α έως και Κ

Πέμπτη

22-06-2017

09:30 π.μ. Κολυμβητήριο Ε.Α.Ν.Κ.Ι. Κολύμβηση

50 μ. ελεύθερο

(αγόρια  &  κορίτσια)

Υποψήφιοι με αρχικό γράμμα επωνύμου

από Α έως και Κ

Παρασκευή

23-06-2017

07:00  π.μ. Στάδιο Π.Ε.Α.Κ.Ι. Όλα τα αγωνίσματα στίβου

(αγόρια και κορίτσια)

Υποψήφιοι που δεν προσήλθαν τις προηγούμενες ημέρες λόγω συμμετοχής τους σε εξέταση ειδικών μαθημάτων ή λόγω προβλημάτων υγείας.
Δευτέρα

26-06-2017

07:00  π.μ. Στάδιο Π.Ε.Α.Κ.Ι. Όλα τα αγωνίσματα στίβου

(αγόρια και κορίτσια)

Υποψήφιοι που δεν προσήλθαν τις προηγούμενες ημέρες λόγω συμμετοχής τους σε εξέταση ειδικών μαθημάτων ή λόγω προβλημάτων υγείας.
Τρίτη

27-06-2017

07:00  π.μ. Στάδιο Π.Ε.Α.Κ.Ι.             Δρόμος

400 μ. αγόρια

200 μ. κορίτσια

Υποψήφιοι με αρχικό γράμμα επωνύμου

από Λ έως και Ω

Τετάρτη

28-06-2017

07:00  π.μ. Στάδιο Π.Ε.Α.Κ.Ι. Σφαιροβολία

και Μήκος

(αγόρια  &  κορίτσια)

Υποψήφιοι με αρχικό γράμμα επωνύμου

από Λ έως και Ω

Πέμπτη

29-06-2017

09:30 π.μ. Κολυμβητήριο Ε.Α.Ν.Κ.Ι. Κολύμβηση

50 μ. ελεύθερο

(αγόρια  &  κορίτσια)

Υποψήφιοι με αρχικό γράμμα επωνύμου

από Λ έως και Ω

Παρασκευή

30-06-2017

07:00  π.μ. Στάδιο Π.Ε.Α.Κ.Ι. Όλα τα αγωνίσματα Στίβος – Κολύμβηση

(αγόρια και κορίτσια)

Υποψήφιοι που δεν προσήλθαν τις προηγούμενες ημέρες λόγω συμμετοχής τους σε εξέταση ειδικών μαθημάτων ή λόγω προβλημάτων υγείας.

 

Αγώνες ΑθλοΠαιδειάς Δημοτικών Σχολείων Ομαδικών και Ατομικών Αθλημάτων σχ. έτους 2016-2017

Η Οργανωτική Επιτροπή Σχολικών Αθλητικών Δραστηριοτήτων (Ο.Ε.Σ.Α.Δ) Π.Ε. Ιωαννίνων διοργάνωσε  αγώνες  ΑθλοΠαιδειάς Δημοτικών Σχολείων Ομαδικών και Ατομικών Αθλημάτων σχ. έτους 2016-2017. Οι αθλητικές δραστηριότητες θα διεξήχθησαν  από 29 έως 31 Μαΐου 2017 στο Πανηπειρωτικό στάδιο από 09:00 έως 13:30. Συμμετείχαν οι μαθητές και μαθήτριες των Τάξεων της Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ Δημοτικού και πραγματοποιήθηκαν συχνές αντικαταστάσεις των μαθητών σε κάθε αγώνα καθώς επίσης επαναλαμβανόμενες συναντήσεις καθ’ όλη τη διάρκεια των αγώνων.

ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΗΜΕΡΕΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ  – ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

ΔΕΥΤΕΡΑ   29-5 ΤΡΙΤΗ         30-5 ΤΕΤΑΡΤΗ   31-5
     

ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ 5X5 Διάρκεια 2Χ15’ 3 αλλαγές
ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗ mini 3Χ3 Διάρκεια 10’ 3 αλλαγές
ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ mini 4Χ4   2 Σετ των 15  
ΧΕΙΡΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 5Χ5 Διάρκεια 12’ 3 αλλαγές
ΣΤΙΒΟΣ 60 μ. 600μ άλμα σε μήκος ρήψη Vortex

 

1η Περιφερειακή Μαθητιάδα Αθλητισμού και Πολιτισμού Ηπείρου 2017 Ιωάννινα

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Ηπείρου διοργανώνει φέτος για πρώτη φορά την 1η Περιφερειακή Μαθητιάδα Αθλητισμού και Πολιτισμού Ηπείρου 2017. Πρόκειται για μια μεγάλη εκπαιδευτική δραστηριότητα η οποία περιλαμβάνει Ολυμπιακά και Παραολυμπιακά αθλήματα καθώς και παράλληλες δράσεις πολιτισμού και επιστημών.

Οι εκδηλώσεις θα ξεκινήσουν την Κυριακή 14 Μαΐου στην Κεντρική Πλατεία Ιωαννίνων και θα κορυφωθούν την Τετάρτη 17 Μαΐου 2017 στις αθλητικές εγκαταστάσεις Λιμνοπούλας Ιωαννίνων και θα κλείσουν στο Στάδιο «Ζωσιμάδες» Ιωαννίνων.

Η διοργάνωση σκοπό έχει να διαχυθεί το εκπαιδευτικό μήνυμα «χωρίς το φόβο της αποτυχίας και το άγχος της νίκης» σε όλους τους μαθητές/τριες της Περιφέρειάς μας, ώστε να «παιδευτούν» στις αρχές του «ευ αγωνίζεσθαι» και τις αυθεντικές αξίες των Ολυμπιακών Αγώνων, να μάθουν να αγωνίζονται στα γήπεδα και να μην μένουν θεατές, να γνωρίσουν τη χαρά και τα οφέλη του αθλητισμού, να γνωρίσουν και να σεβαστούν τη διαφορετικότητα, να συμμετέχουν σε δράσεις περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης και να ζήσουν μια μοναδική εμπειρία.

Στόχος της Μαθητιάδας είναι η συμμετοχή και η προσπάθεια, όχι η διάκριση. Εξίσου σημαντική είναι η συμμετοχή και στις άλλες δραστηριότητες πολιτιστικού και εκπαιδευτικού χαρακτήρα, έτσι ώστε, μέσα από τη βιωματική και κοινωνική διαδικασία μάθησης, οι μαθητές να κατανοήσουν τις δομές και διαστάσεις του αθλητισμού καθώς και τους δεσμούς του με την κοινωνία, το περιβάλλον, την επιστήμη και τη δημοκρατία.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΘΛΗΜΑΤΩΝ

 

ΑΘΛΗΜΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Δευτ. 15 Μαϊου Τρίτη 16 Μαϊου Τετ 17 Μαϊ.
    πρωϊ απόγευμα πρωϊ απόγευμα πρωϊ
ΠΑΝΗΠΕΙΡΩΤΙΚΟ
ΣΤΙΒΟΣ 1. Κεντρικό Στάδιο € € €    
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ * 1. Κεντρικό Στάδιο       €(τελικ)  
ΙΠΠΑΣΙΑ 2. Α Γήπεδο Ποδοσφ. € €      
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ * 2. Α Γήπεδο Ποδοσφ.     €(προκρ) €(προκρ)  
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ * 3. Β Γήπεδο Ποδοσφ.     €(προκρ) €(προκρ)  
ΧΟΚΕΪ 4. Α Γήπεδο 5χ5 € €    
ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ 5. Β Γήπεδο 5χ5 €  €(ομαδ) (ομαδ)  
ΜΠΑΣΚΕΤ 6. Γήπεδα Μπάσκετ (4) € €    
ΒΟΛΕΪ 7. Γήπεδα Βόλεϊ (2)   € €  
ΕΝΟΡΓΑΝΗ 8. Ταπί Γυμναστικής €        
ΡΥΘΜΙΚΗ 8. Ταπί Γυμναστικής        
ΤΡΑΜΠΟΛΙΝΟ 8. Ταπί Γυμναστικής   €      
ΠΑΛΗ 9. Ταπί Πάλης € €    
ΤΖΟΥΝΤΟ 10. Ταπί Βαρέων     €    
ΤΑΕ ΚΒΟ ΝΤΟ 10. Ταπί Βαρέων       €  
ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ 11. Εξέδρα βαρέων €       
ΠΥΓΜΑΧΙΑ 11. Εξέδρα βαρέων     €   
ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΔΡ. 12. Εξωτερ.Διάδρομος € €    
ΤΕΝΙΣ ** 13. Γήπεδα Τένις (4)   € €  
ΧΑΝΤΜΠΟΛ 14. Χαντμπολ (1) € €    
ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΟΡ. 15. Χώρος Ορ. Ποληλασίας   € €  
ΛΙΜΝΟΠΟΥΛΑ
ΠΙΓΚ-ΠΟΓΚ 16. Γυμναστήριο Λίμνης €
ΜΠΑΝΤΜΙΝΤΟΝ 16. Γυμναστήριο Λίμνης €
ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ 17. Κολυμβητήριο €
ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ 17. Κολυμβητήριο €
ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ 17. Κολυμβητήριο 
ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 17. Κολυμβητήριο €
ΞΙΦΑΣΚΙΑ 18. Διαδ.Ξιφασκίας €
ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ 19. Χώρος Σκοποβολής €
ΤΕΝΙΣ ** 20. Τέννις *         €διπ
ΙΣΤΪΟΠΛΟΪΑ 21. Λίμνη         €
ΚΑΓΙΑΚ ΣΛΑΛΟΜ 21. Λίμνη         €
ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ 21. Λίμνη         €
ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ 21. Λίμνη         €
ΣΤΙΒΟΣ (ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ) 22. Ζωσιμάδες         €

 

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ

Στίβος     =   =    
Γκολμπολ   =   =   = =
Μπότσια   = = = =
Ράγκπυ με αμαξίδιο   = = = =    
Καθιστό Βόλεϊ   =   =   = =
Μπάσκετ με αμαξ.       =

 

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΔΡΑΣΕΩΝ

ΤΙΤΛΟΣ ΧΩΡΟΣ ΦΟΡΕΑΣ/

ΕΚΔΗΛΩΣΗ

Δευτ  15 Μαΐου Τρι τ 16 Μαΐου Τετ 17 Μαΐου
Πρωί Απόγ Πρωί Απόγ Πρωί Απόγ
ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΟΥ

ΤΟΠΟΥ ΜΟΥ

ΚΕΝΤΡΙΚΗ

ΕΞΕΔΡΑ 1

ΟΦΑ 10:30– 14.30 16.30-

19.30

10 – 14.30 16.30-

19.30

   
ΜΑΘΑΙΝΩ ΝΑ ΧΟΡΕΥΩ ΧΟΡΟΥΣ

ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΜΟΥ

ΚΕΝΤΡΙΚΗ

ΕΞΕΔΡΑ 2

ΟΦΑ 10 – 12.30   10 – 14.30      
ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ ΓΙΑ

ΜΑΘΗΤΕΣ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

ΚΕΝΤΡΙΚΗ

ΕΞΕΔΡΑ 3

ΟΦΑ 10 – 14.30 16.30-

19.30

10 – 14.30 16.30-

19.30

   
ΜΑΘΑΙΝΩ ΝΑ ΣΩΖΩ ΖΩΕΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗ

ΕΞΕΔΡΑ 2

ΕΡΥΘΡΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ 12.30-

14.30

16.30-

19.30

12.30-

14.30

16.30-

19.30

   
ΜΟΥΣΙΚΑ ΣΧΗΜΑΤΑ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ

ΕΞΕΔΡΑ

ΜΟΥΣΙΚΑ ΓΚΡΟΥΠ 10 – 14.30 16.30-

19.30

10 – 14.30 16.30-

19.30

10 – 14.30  
ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ

ΜΟΝΤΕΡΝΟΥ ΧΟΡΟΥ –

ΖΟΥΜΠΑ

ΚΕΝΤΡΙΚΗ

ΕΞΕΔΡΑ

ΟΦΑ

 

10 – 12.30   10 – 12.30   10 – 12.30  
ΕΚΘΕΣΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗ

ΕΞΕΔΡΑ

  10 – 14.30 16.30-

19.30

10 – 14.30 16.30-

19.30

   
ΦΤΙΑΧΝΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ –  ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΚΕΝΤΡΙΚΗ

ΕΞΕΔΡΑ

ΟΦΑ   16.30-

19.30

  16.30-

19.30

   
ΧΟΡΕΥΩ ΚΑΙ ΤΡΑΓΟΥΔΩ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΟΥ ΚΕΝΤΡΙΚΗ

ΕΞΕΔΡΑ 2

ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΙ ΧΟΡΟΙ ΑΠΟ ΟΜΑΔΕΣ ΓΥΜ/ΣΙΩΝ 10 – 14.30   10 – 14.30      
ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΜΟΝΤΕΡΝΟΥ ΧΟΡΟΥ ΚΕΝΤΡΙΚΗ

ΕΞΕΔΡΑ

ΣΧΟΛΕΙΑ 10 – 14.30   10 – 14.30      
ΛΕΣΧΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗΣ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΚΕΝΤΡΙΚΗ

ΕΞΕΔΡΑ

ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ 10 – 14.30 16.30-

19.30

10 – 14.30 16.30-

19.30

   
ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΚΕΝΤΡΙΚΗ

ΕΞΕΔΡΑ

  10 – 14.30 16.30-

19.30

10 – 14.30 16.30-

19.30

   

 

Πανελλήνιοι Σχολικοί Αγώνες Γ΄ Φάσης (FINAL FOUR) Ποδοσφαίρου μαθητών-μαθητριών ΓΕΛ και ΕΠΑΛ σχ. έτους 2016-17

Πανελλήνιοι Σχολικοί Αγώνες Τελικής Φάσης (FINAL FOUR)  Ποδοσφαίρου μαθητών – μαθητριών  Λυκείων Ελλάδας, σχολικού έτους 2016 – 2017 ως εξής:

 

Νικήτριες ομάδες για το Final-Four στο άθλημα του  Ποδοσφαίρου

    

1ος  ΟΜΙΛΟΣ 2ος  ΟΜΙΛΟΣ 3ος  ΟΜΙΛΟΣ
ΑΓΟΡΙΑ ΑΓΟΡΙΑ ΑΓΟΡΙΑ
 

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ (ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

 

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ

ΖΗΡΙΔΗ (ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ)

ΓΕΛ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ (ΡΕΘΥΜΝΟΥ)

4ο ΓΕΛ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ (Γ΄ΑΘΗΝΑΣ)
     
   
     
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ

(ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

3ο ΓΕ.Λ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ (B΄ΑΘΗΝΑΣ )

1ο ΓΕΛ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (ΛΑΣΙΘΙΟΥ)

1ο ΓΕΛ ΣΠΑΡΤΗΣ (ΛΑΚΩΝΙΑΣ)
     
     

 

ΤΡΙΤΗ 25 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2017

ΧΩΡΟΣ ΩΡΑ ΕΝΑΡΞΗΣ ΑΓΩΝΑΣ
ΠΑΝΗΠΕΙΡΩΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

ΓΗΠΕΔΟ Α΄

10:45 1ΟΣ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ ΑΓΟΡΙΩΝ
13:00 2ΟΣ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ ΑΓΟΡΙΩΝ
ΠΑΝΗΠΕΙΡΩΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

ΓΗΠΕΔΟ Β΄

10:45   1ΟΣ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ
13:00    2ΟΣ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ

  

ΤΕΤΑΡΤΗ 26 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2017

ΧΩΡΟΣ ΩΡΑ ΕΝΑΡΞΗΣ ΑΓΩΝΑΣ
ΠΑΝΗΠΕΙΡΩΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

ΓΗΠΕΔΟ Α΄

10:00 ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ ΑΓΟΡΙΩΝ
ΠΑΝΗΠΕΙΡΩΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ

ΓΗΠΕΔΟ Β΄

10:00 ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ κοριτσιων
ΕΘΝΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ «ΖΩΣΙΜΑΔΕΣ» 10:00 Τελικος κοριτσιων
12:15 Τελικος αγοριων
­14:30 Τελετη ληξης

 Απονομες

Βραβευσεις

 

 

Θεωρητική-βιωματική προσέγγιση σε μη διαδεδομένα Ολυμπιακά Αθλήματα

Θεωρητική-βιωματική προσέγγιση σε μη διαδεδομένα Ολυμπιακά Αθλήματα όπως η Ξιφασκία, η Πάλη (Ελληνορωμαϊκή και Ελευθέρα), η Επιτραπέζια Αντισφαίριση και η Πυγμαχία για μαθητές/τριες γυμνασίων.

 Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να μάθουν ιστορικά στοιχεία, τις βασικές δεξιότητες των αθλημάτων, αλλά και να συμμετέχουν όσοι επιθυμούν σε ανάλογες δεξιότητες.

Ημέρα  : Παρασκευή 31-3-2017 και ώρα 9:00 π.μ.

Τόπος : Κλειστό γυμναστήριο Λιμνοπούλας

Αγώνες Καλαθοσφαίρισης 3Χ3 μαθητών/τριών Γυμνασίων σχ. έτους 2016-2017

Αγώνες Καλαθοσφαίρισης 3Χ3 Γυμνασίων μαθητών/τριών σχ. Έτους 2016-2017 και την αθλητική συνάντηση με μη διαδεδομένα Ολυμπιακά Αθλήματα

Με κεντρικό σύνθημα «τάπα στη βία και το ρατσισμό» συμμετείχαν μαθητές/τριες γυμνασίων, μετά από ενδοσχολικούς αγώνες, στους τελικούς Καλαθοσφαίρισης 3Χ3 Γυμνασίων μαθητών/τριών σχ. Έτους 2016-2017. Ημέρα  : Πέμπτη 30-3-2017 και ώρα 9:00 π.μ.

Τόπος : Κλειστό γυμναστήριο Λιμνοπούλας

Κάθε γυμνάσιο συμμετείχε με τη νικήτρια ομάδα (3 συν 1 μαθητές, καθώς και τον καλύτερο μαθητή/τρια στις ελεύθερες βολές και στα σουτ 3 πόντων .

Η χρονική διάρκεια του αγώνα δεν θα υπερβαίνει τα δέκα (10) λεπτά.

Στους ενδοσχολικούς αγώνες χρέη διαιτητών – κριτών – γραμματείας μπορούν να αναλαμβάνουν και οι μαθητές/τριες. Προτείνεται η διεξαγωγή κάθε αγώνα να γίνεται με αποδοχή των κανόνων και από τις δυο ομάδες και μόνο σε περιπτώσεις διαφωνίας να αποφασίζει ο καθηγητής Φυσικής Αγωγής που θα επιβλέπει τον αγώνα ή η Οργανωτική Επιτροπή Αγώνων.

 

Αγώνες Α΄ Φάσης Στίβου Λυκείων της Π.Ε. Ιωαννίνων και Αγώνες Στίβου Γυμνασίων – Τρίτη 21-3-2017

Αγώνες Α΄ Φάσης  Στίβου Λυκείων της Π.Ε.  Ιωαννίνων και   Αγώνες Στίβου Γυμνασίων  Τρίτη 21-3-2017 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ   ΑΓΩΝΩΝ ΛΥΚΕΙΩΝ

 
                                                              ΩΡΑ ΔΡΟΜΟΙ ΑΛΜΑΤΑ ΡΙΨΕΙΣ
   10:00 110μ ΕΜΠ.  ΛΥΚ. ΑΓΟΡΙΑ ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ                  ΛΥΚ. (ΑΓ.- ΚΟΡ.) ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ       ΛΥΚ.                 ( ΑΓΟΡ-ΚΟΡ)
10:05 100μ ΕΜΠ.   ΛΥΚ. ΚΟΡΙΤΣΙΑ
10:10 80Μ.ΓΥΜΝ. ΑΓΟΡΙΑ
10:15 80Μ. ΓΥΜΝ.  ΚΟΡ
10:20 300μ Γ/ΣΙΑ ΑΓΟΡ.
10:30 300μ Γ/ΣΙΑ ΚΟΡ. ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑΓΥΜΝ. ( ΑΓ. –ΚΟΡ)
10:40 100μ. ΛΥΚ ΑΓΟΡ. ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝ ΛΥΚ.         (ΑΓ.-ΚΟΡ)
10:50 100Μ. ΛΥΚ. ΚΟΡ.
11:00 200μ. ΛΥΚ. ΑΓΟΡ
11:10 200μ. ΛΥΚ. ΚΟΡ ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ    ΓΥΜΝ. –ΛΥΚ(ΑΓΟΡΙΑ –ΚΟΡΙΤΣΙΑ) ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑΛΥΚ. ( ΑΓ. –ΚΟΡ)
11:20 . 800μ. ΛΥΚ.  ΑΓΟΡ
11.25 800μ. ΛΥΚ.  ΚΟΡ
11:30 1000μ Γ/ΣΙΑ ΑΓΟΡ.
11.35 1000μ Γ/ΣΙΑ ΚΟΡ
11:45 400μ.ΕΜΠ. ΛΥΚ. ΑΓΟΡ.
11.50 400μ.ΕΜΠ.  ΛΥΚ. ΚΟΡ
11:55 400μ. ΛΥΚ. ΑΓΟΡ
12:00 ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣΛΥΚ. ( ΑΓ. –ΚΟΡ)
12:10 400μ. ΛΥΚ. ΚΟΡ. ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ                         ΛΥΚ ( ΑΓΟΡΙΑ –ΚΟΡΙΤΣΙΑ)
ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣΓ/ΣΙΑ (ΑΓΟΡΙΑ.-ΚΟΡΙΤΣΙΑ)
12:20 1500 ΛΥΚ. ΑΓ-ΚΟΡ
12:30 3.000μ. ΑΓ.-ΚΟΡ. ΛΥΚ.
12:45 2000μ. Φ.ΕΜΠ ΛΥΚΕΙΑ ΑΓΟΡ.
13:00 ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ  ΛΥΚ-  (ΑΓΟΡ-ΚΟΡ.)
13:20 10000μ ΒΑΔ.ΑΓ. ΛΥΚ5000μ.   ΒΑΔ. ΚΟ. ΛΥΚ.

 

Τα αγωνίσματα των μαθητών  Γυμνασίων :

  • Αγόρια  80μ.-300μ.-1000μ.-Άλμα σε Μήκος- Άλμα σε ύψος – Σφαιροβολία
  • Κορίτσια 80μ.-300μ.-1000μ.-Άλμα σε Μήκος- Άλμα σε ύψος – Σφαιροβολία

 

 

 

 

 

 

 

ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ Η Α ΦΑΣΗ ΤΩΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΛΥΚΕΙΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ ΣΧ. ΕΤΟΥΣ 2016-17

Οι Πανελλήνιοι  σχολικοί αγώνες Λυκείων Α φάσης της Δ. Ε. Ν. Ιωαννίνων ολοκληρώθηκαν  με τη διεξαγωγή των τελικών στο Ποδόσφαιρο, στην Καλαθοσφαίριση και στην Πετοσφαίριση Μαθητών και Μαθητριών. Οι τελικοί διεξήχθησαν στο κλειστό γυμναστήριο του ΕΑΝΚΙ  εκτός από το Ποδόσφαιρο που διεξήχθη στο γήπεδο της ΕΠΣΗΠ.  Η παραχώρηση των αθλητικών εγκαταστάσεων από τη διοίκηση του ΠΕΑΚΙ όπως και από τη διοίκηση της ΕΠΣΗΠ συνέβαλλε στην ομαλή διεξαγωγή των αγώνων. Οι πρωταθλήτριες ομάδες των Λυκείων συνεχίζουν στη  Β Φάση  με τις άλλες ομάδες Λυκείων της Ηπείρου. Συγκεκριμένα θα αγωνιστούν με τις ομάδες της Θεσπρωτίας και στο επόμενο ματς θα αγωνιστούν με τη νικήτρια ομάδα του αγώνα των Λυκείων της Άρτας – Πρέβεζας.

ΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ

ΑΘΛΗΜΑ ΣΧΟΛΕΙΟ 1 ΣΧΟΛΕΙΟ 2 ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
ΧΕΙΡΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 1ο  ΓΕΛ 3ο ΓΕΛ 8-31
ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΑΓΟΡΙΩΝ ΔΩΔΩΝΑΙΑ 4Ο ΓΕΛ 43-48
ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ 7Ο ΓΕΛ 1Ο΄ ΓΕΛ 26-39
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΑΓΟΡΙΩΝ 5Ο ΓΕΛ 3ο ΓΕΛ 2-0
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ ΓΕΛ ΚΑΤΣΙΚΑΣ ΓΕΛ ΕΛΕΟΥΣΑΣ 1-0
ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΑΓΟΡΙΩΝ 1Ο ΓΕΛ

 

8Ο ΓΕΛ 1-2
ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ 3ο ΓΕΛ ΖΩΣΙΜΑΙΑ 0-2

Διεξήχθησαν 72 αγώνες, συμμετείχαν 84 ομάδες (69 ομάδες το 15-16) και 1100 μαθητές μαθήτριες (από 880 μαθητές-μαθήτριες την προηγούμενη χρονιά)

Top
Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων