Παγκόσμια Ημέρα κατά της Παχυσαρκίας

IMG_2900Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα κατά της Παχυσαρκίας πραγματοποιήθηκαν εκδηλώσεις ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των μαθητών του ΕΠΑΛ Σητείας σε θέματα σωστής διατροφής και σωματικής άσκησης και γενικότερα πρόληψης της παχυσαρκίας.

Οι εκδηλώσεις αφορούσαν
α) την ενημέρωση και συζήτηση σε θέματα διατροφής από την καθηγήτρια του τμήματος Διατροφής Διαιτολογίας του ΤΕΙ Κρήτης παράρτημα Σητείας κ. Ανδρουλάκη Καλλι’οπη και το γυμναστή του σχολείου μας κ. Πετροσιάν Γερβάντ και
β) την πραγματοποίηση μιας εναλλακτικής μορφής άσκησης, του χορού με συμμετοχή μαθητών και εκπαιδευτικών του σχολείου μας.

Συγκεκριμένα, η κ. Ανδρουλάκη και ο κ. Πετροσιάν ενημέρωσαν τους μαθητές μας για θέματα που αφορούν τη σωστή διατροφή και άσκηση σαν τρόπος και στάση ζωής (Ημερήσια πρόσληψη τροφών, Ετικέτες τροφών, Δείκτης μάζας σώματος, Δίαιτες που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο, Φυσικές μορφές άσκησης, Αναβολικά, Συμπληρώματα διατροφής κ.α.). Μετά την παρουσίαση ακολούθησε εποικοδομητική συζήτηση με τους μαθητές όπου εκφράστηκαν απορίες και λύθηκαν παρεξηγήσεις και παρανοήσεις. Στη συνέχεια, ένα συγκρότημα αποτελούμενο από τέσσερις μαθητές του σχολείου μας έπαιξε κρητική μουσική με την οποία χόρεψαν οι μαθητές και οι καθηγητές του σχολείου σε μια προσπάθεια πραγματοποίησης μιας εναλλακτικής, φυσικής και δωρεάν μορφής άσκησης, του κρητικού χορού.

Photo 10-24-14, 11 12 27

Photo 10-24-14, 11 09 31

10743477_10202930403768746_144221290_n

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παγκόσμια Ημέρα κατά της Παχυσαρκίας