Παρουσίαση λειτουργίας ψηφιακού σεισμογράφου

Ο σεισμογράφος για να λειτουργήσει τροφοδοτείται από τη θύρα USB του υπολογιστή η οποία χρησιμοποιείται και για τη μεταφορά δεδομένων από το σεισμογράφο προς τον υπολογιστή. Χρησιμοποιώντας την

Μπορείτε να δείτε τη λειτουργία του σεισμογράφου στο βίντεο του συνδέσμου

Ψηφιακός Σεισμογράφος

Σκοπός της εργασίας είναι η κατασκευή ενός ψηφιακού σεισμογράφου με τη χρήση αισθητήρων επιτάχυνσης και της προγραμματιζόμενης πλακέτας arduino – uno.

Τα υλικά που χρησιμοποιήθηκαν είναι:

1 πλακέτα arduino uno., 1 breadboard (half size), 1 αισθητήρας GY-521, καλώδια για σύνδεση των εξαρτημάτων και καλώδιο USB για σύνδεση με τον Η/Υ και τροφοδοσία.

Αποτέλεσμα εικόνας για arduino unoΑποτέλεσμα εικόνας για breadboard half sizeΑποτέλεσμα εικόνας για gy-521

Η συνδεσμολογία του κυκλώματος έγινε με βάση τις οδηγίες από την ιστοσελίδα How to use the accelerometer- gyroscope GY-521

Από την ίδια σελίδα χρησιμοποιήθηκε και τροποποιήθηκε ο βασικός κώδικας για ανάγνωση δεδομένων από τον αισθητήρα.

Σε επόμενη ανάρτηση θα περιγραφεί ο Κώδικας και φωτογραφίες από τη χρήση του σεισμογράφου.

Motion Capture – 3D animation

Έχετε χρησιμοποιήσει το Alice 3D; Αν ναι θα διαπιστώσατε ότι είναι πολύ δύσκολο να φτιάξουμε μια κίνηση ενός χαρακτήρα η οποία να μοιάζει πραγματική. Τα παιχνίδια όμως και οι ταινίες που βλέπουμε στον κινηματογράφο χρησιμοποιούν πολύ κινούμενους χαρακτήρες που έχουν δημιουργηθεί στον υπολογιστή.

Ακολουθούν μερικοί χρήσιμοι σύνδεσμοι με κάποια σύντομα βίντεο για να δείτε τη διαδικασία δημιουργίας, αλλά και για να αποκτήσετε μια ιδέα για το πώς λειτουργεί ένα σύστημα καταγραφής κίνησης (motion capture ή mocap)

Αν σας δυσκολεύουν τα αγγλικά μπορείτε να ενεργοποιήσετε τους υπότιτλους (κάτω δεξιά στο video) και στη συνέχεια από το γρανάζι (δεξιά από το πλήκτρο για τους υποτίτλους) την αυτόματη μετάφραση στα Ελληνικά.

Joomla Tutorials

Συλλογή από οδηγούς για χρήση του Joomla

Διεπαφή χρήστη – Απλή διαχείριση(Ftont End)  (Video – Front End tutorial)

Διεπαφή διαχειριστή – Εκτεταμένη διαχείριση(Back End) (Video- Backend tutorial)

Πως είναι κατασκευασμένο: ( Δομή Φακέλων )

Ετικέτες:

ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ “Ενδυνάμωση νέων ‘Νεολαία 17-27’ “

Η ηλεκτρονική φόρμα του ερωτηματολογίου σχετικά με τη δημόσια διαβούλευση για την κατάρτιση Πλαισίου Στρατηγικής και Δράσεων για την Ενδυνάμωση των Νέων “Νεολαία 17-27”

Ερωτηματολόγιο

Προγραμματισμός Υπολογιστών – Φύλλο εργασίας 4 – σελ. 132

Δομή απλής επιλογής Διαβάστε όλο το άρθρο »

Προγραμματισμός Υπολογιστών – Φύλλο Εργασίας 3 σελ 130

Δομή Ακολουθίας

Προγραμματισμός Υπολογιστών – Φύλλο Εργασίας 2 – Σελίδα 128

Απαντήσεις στα θέματα του φύλλου εργασίας 2 του Τετραδίου Μαθητή Διαβάστε όλο το άρθρο »

Προγραμματισμός Υπολογιστών (Βιβλίο και Τετράδιο μαθητή) και άλλοι χρήσιμοι σύνδεσμοι

Βιβλίο προγραμματισμού υπολογιστών της Γ’ ΕΠΑ.Λ. (Ενημέρωση 18/3/2017. Για να το βρείτε αναζητήστε στη σελίδα του συνδέσμου “ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ”.)

Τετράδιο προγραμματισμού υπολογιστών της Γ’ ΕΠΑ.Λ.   (Ενημέρωση συνδέσμου 18/3/2017)

Προγραμματισμός υπολογιστών – Φύλο Εργασίας 1 – Σελίδα 125

Απαντήσεις στο Φύλλο Εργασίας 1 του Τετραδίου μαθητή