Παίζοντας και μαθαίνοντας

Στα πλαίσια του σχεδίου δράσης του συλλογικού προγραμματισμού με τίτλο « Αναβάθμιση της ιστοσελίδας του σχολείου» πραγματοποιήθηκε η δράση με τίτλο: Παίζοντας και μαθαίνοντας

Προγραμματίσαμε με πλακίδια, με την τεχνική «σύρε και άφησε» (drag and drop) με τους ήρωες του «Minecraft» και μάθαμε να προγραμματίζουμε και να δημιουργούμε με τη βοήθεια του δασκάλου της πληροφορικής το δικό μας παιχνίδι «Minecraft».  Άλλωστε ο προγραμματισμός είναι μια από τις ψηφιακές δεξιότητες (παραγωγή ψηφιακού υλικού).

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παίζοντας και μαθαίνοντας

Καλημέρα αγαπητέ επισκέπτη!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλημέρα αγαπητέ επισκέπτη!

Hello world!

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!

Συμβουλευτείτε τα αρχεία βοήθειας για την διαχείριση του ιστολογίου σας.