Με την υπ’αριθμ. απόφαση 17/ΚΠ/1795/19-02-2014 του περιφεριακου διευθυντή Π/θμιας & Δ/θμιας Εκπ/σης Δυτ. Ελλάδας Γεώργιου Παναγιωτόπουλου εγκρίθηκε η διοργάνωση του 1ου Πανελλήνιου Φεστιβάλ Μαθητικού Ρaδιοφώνου, EuropeanSchoolRadio στην πόλη των Καλαβρύτων από 10 έως 12 Απριλίου 2014 με πρωτοβουλία του Δημοτικού Σχολείου Καλαβρύτων και με τη συνεργασία και υποστήριξη της δράσης από το Σχολικό Σύμβουλο της 9ης Π.Ε. Αχαΐας, την υπεύθυνη του Τμήματος Πολιτιστικών Θεμάτων Π.Ε. Αχαΐας και του Δήμου Καλαβρύτων.

Το Φεστιβάλ θα υποδεχθεί μαθητές της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που υλοποίησαν πολιτιστικά προγράμματα με θέμα το ραδιόφωνο, διερευνώντας το πολιτιστικό και κοινωνικό πλαίσιο στο οποίο δημιουργήθηκε και εξελίχθηκε. Η συνάντηση των σχολείων ΠΕ και ΔΕ έχει στόχο τη διάχυση των αποτελεσμάτων των πολιτιστικών προγραμμάτων για το μαθητικό ραδιόφωνο και την ενίσχυση της διασύνδεσης και της εξωστρέφειας των σχολικών μονάδων. Οι μαθητές θα έχουν τη δυνατότητα να παρουσιάσουν τα αποτελέσματα των δράσεών τους και να δημιουργήσουν από κοινού ζωντανές ραδιοφωνικές εκπομπές. Μαθητές και εκπαιδευτικοί θα καταθέσουν την εμπειρία τους από τη συμμετοχή στο European School Radio, θα παρουσιάσουν σχετικές καλές πρακτικές και θα συζητήσουν ζητήματα και προοπτικές του ραδιοφώνου στην εκπαίδευση.