Παρασκευή 9 Δεκεμβρίου 2016

Γλώσσα: Μπήκαμε στην καινούρια ενότητα«Ιστορίες του χειμώνα», και κάναμε το πρώτο μάθημα:«Ο χιονάνθρωπος και το κορίτσι». Από το μάθημα αυτό αντιγραφή και ορθογραφία θα έχουν στη σελίδα 23 και από την εργασία 5 τις 4 προτάσεις με τις κουκιδίτσες. Ακόμα θα ήθελα οπωσδήποτε να μάθουν το γραμματικό φαινόμενο που παρουσιάζεται στην 22 σελίδα τις προσωπικές αντωνυμίες, καθώς και την κλίση τους που είναι στη σελίδα 23. Για το σπίτι θα έχουν τις εργασίες 1 και 2 από το Τ.Ε στη σελίδα 66.

Μαθηματικά: Δεν προχωρήσαμε. Λύσαμε ασκήσεις στον πίνακα και μάλιστα πολλές. Για το σπίτι έγραψαν στο πρόχειρο τετράδιό τους 3 ασκήσεις με προσθέσεις αφαιρέσεις, πολλαπλασιασμούς με πινακάκι καθώς και διαιρέσεις.

Πέμπτη 8 Δεκεμβρίου 2016

Γλώσσα: Σήμερα κάναμε ανθολόγιο από τη σελίδα 12 του Λέο Μπουσκάλια ¨Η πτώση του φύλλου που το έλεγαν Φρέντυ». Από το μάθημα αυτό θα έχουν αντιγραφή και ορθογραφία την 3η παράγραφο:«Ο Φρέντυ συμ[αθούσε ιδιαίτερα…για τα περασμένα». Ανάγνωση όλο το μάθημα. Ακόμα θα έχουν μια φωτοτυπία με τα γραμματικά φαινόμενα της ενότητας που τελειώσαμε.

Μαθηματικά: Δεν προχώρησα. Έγραψαν στο τετράδιό τους δυο ασκήσεις. Αυτές είναι:

1) Να κάνεις τους πολλαπλασιασμούς οριζόντια όπως στο παράδειγμα:

156Χ4   4χ6 24 50χ4 200 100Χ4 400 ΣΎΝΟΛΟ: 624

Οι υπόλοιπες είναι: 218Χ3   134Χ6  215Χ6  137Χ7  193Χ7

2)Να κάνετε τους παρακάτω πολλαπλασιασμούς με τον ελληνικό τρόπο (πινακάκι)

37Χ45

28Χ36

95Χ18

136Χ24

228Χ49

Τρίτη 6 Δεκεμβρίου 2016

Γλώσσα: Στη γλώσσα τελειώσαμε την ενότητα. Για αύριο θα έχουν τη σελίδα 18 από το Β.Μ. Το λεξιλόγιο θα είναι αντιγραφή και ορθογραφία. Οι υπόλοιπες ασκήσεις θα τις κάνουν στο σπίτι.

Μαθηματικά: Από το Τ.Ε και στις σελίδες 12 και 13 θα έχουν τις ασκήσεις 2,3 5 και 6.

Ιστορία: Θα έχουν τις παραγράφους 4 ,5 και 6 του μαθήματος που χωρίσαμε στη μέση «Η Αργοναυτική εκστρατεία», καθώς και το κομμάτι για τον γίγαντα Τάλω.

Ραδιοφωνική Εκπομπή

Το Σάββατο 10 Δεκεμβρίου 2016 συντονιστείτε στο ESR διαδικτυακό ραδιόφωνο και ώρα 5-6 το απόγευμα μέσα από αυτή την διεύθυνση: http://europeanschoolradio.eu/player.php ακούστε τη δεύτερη εκπομπή μας που είναι αφιερωμένη στο παιδικό τραγούδι …κι όχι μόνο.

Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου 2016

Γλώσσα: Στη σελίδα 15 του Β.Μ κάναμε το μάθημα: «Τόσο χιόνι δεν ξανάγινε«. Από το μάθημα αυτό θέλω να το διαβάσουν από 2-3 φορές όλο. Ύστερα το μάθημα αυτό έχει και το γραμματικό φαινόμενο τα παραθετικά των επιθέτων στις σελίδες 16 και 17. Θέλω να το διαβάσουν καλά. Για το σπίτι αντιγραφή και ορθογραφία θα έχουν την άσκηση 9 του Β.Μ. Ακόμα από το Τ.Ε θα έχουν τις εργασίες 1, 2 και 3 στις σελίδες 62 και 63.

Μαθηματικά: Το μάθημα που κάναμε είναι 6 παράγραφοι και είναι «Η Αργοναυτική εκστρατεία» στη σελίδα 54. Θα διαβάσουν παράγραφο παράγραφο από 2 έως 3 φορές και θα την λεν απέξω μόνα τους. Στο τέλος ένα ολοκληρωμένο διάβασμα του μαθήματος είναι αρκετό για να το μάθουν καλά.

Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου 2016

Γλώσσα: Σήμερα κάναμε επανάληψη. Προτιμώ η επανάληψη στη γλώσσα να γίνεται στο τετράδιο των παιδιών. Προσπαθούμε λοιπόν τον τελευταίο καιρό να τους υπαγορεύω είτε άγνωστη ορθογραφία, είτε ασκήσεις, ώστε να μπορούν να γράφουν ακέραιες τις λέξεις χωρίς να λείπουν γράμματα κι όσο γίνεται ορθογραφημένες. Η γενική εικόνα του επαναληπτικού είναι θετική. Για το σπίτι και τη Δευτέρα πήραν μια δισέλιδη φωτοτυπία.

Μαθηματικά: Δεν προχωρήσαμε. Κάναμε όμως προσθέσεις κι αφαιρέσεις στην τάξη τετραψήφιων αριθμών με το νου. Εδώ θα ήθελα να σας πω πως ο τόπος που διδάχτηκε είναι ο εξής: Αν π.χ έχουμε την πρόσθεση:

2345+1786  κάνουμε τα εξής βήματα:

2345+1000    3345

3345+700     4045

4045+80        4125  και

4125+6           4131

Για το σπίτι θα έχουν 6 προσθέσεις κι αφαιρέσεις με τις δοκιμές τους να γίνουν κάθετα,

και 4 διαιρέσεις κάθετες με υπόλοιπο.

Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου 2016

ΚΑΛΟ  ΜΗΝΑ ΝΑ ΕΧΕΤΕ!!!

Γλώσσα: Δεν προχωρήσαμε. Ασχοληθήκαμε περισσότερο σήμερα με την παραγωγή γραπτού λόγου και συγκεκριμένα πώς οργανώνω το πλάνο μιας ιστορίας που θέλω να γράψω. Ύστερα γράψαμε έναν γραπτό λόγο περιγράφοντας  μια περιπέτεια που ήρθε»ανάποδα».Για το σπίτι λοιπόν θα έχουν αντιγραφή και ορθογραφία πάλι την εργασία 8 της σελίδας 14 του Β.Μ, επειδή δεν έμαθαν όπως θα” πρεπε την ορθογραφία των ανώμαλων ρημάτων. Ακόμη από το Τ.Ε και στις σελίδες 59 και 60 θα έχουν για το σπίτι τις εργασίες 2 και 3.

Μαθηματικά:Παραμείναμε στο μάθημα 27 και κάναμε προσθέσεις και αφαιρέσεις τετραψήφιων στον πίνακα. Για αύριο θα έχουμε από το καινούριο Τ.Ε τις εργασίες του μαθήματος 27  2,3 ,5 και 6.

Τετάρτη 30 Νοεμβρίου 2016

Μαθηματικά: Το μάθημα 27 στη σελίδα 70 κάναμε που είναι προσθέσεις κι αφαιρέσεις με τετραψήφιους αριθμούς. Η άσκηση δύο είναι 6 προσθέσεις και αφαιρέσεις τετραψήφιων αριθμών, τις οποίες θα τις κάνουν κάθετα στο πρόχειρο τετράδιό τους. Οι ασκήσεις 3 και 4 θα ολοκληρωθούν πάνω στο βιβλίο τους.

Τρίτη 29 Νοεμβρίου 2016

Μαθηματικά: Κάναμε από το Β.Μ το μάθημα 26 που είναι επανάληψη στα κλάσματα. Για το σπίτι θα έχουν τις ασκήσεις του Τ.Ε στις σελίδες 32 και 33.

Γλώσσα: Συνεχίσαμε με το 2ο μέρος της ιστορίας«Η πόλη χάθηκε στο χιόνι». Ανάγνωση θα έχουν όλο το μάθημα. “Ετσι κι αλλιώς είναι αστείο και ευχάριστο. Για το σπίτι θα έχουν τις εργασίες 6,7 και 8 της σελίδας 14 καθώς και η εργασία 8 είναι αντιγραφή και ορθογραφία.

Ιστορία: Κάναμε το μάθημα της σελίδας 52 «Ο Πελίας και ο Ιάσονας».