Τα ζώα του αγροκτήματος

Αποτέλεσμα εικόνας για ζωα αγροκτηματος

Το διάστημα αυτό, αποφασίσαμε να ασχοληθούμε στο Νηπιαγωγείο μας με ένα προσιτό και πολύ ενδιαφέρον θέμα για τα παιδιά, τα ζώα του αγροκτήματος. Το θέμα αυτό είναι πολύ αρεστό στα παιδιά καθώς τα περισσότερα είναι εξοικειωμένα με τα ζώα του αγρού από τις επισκέψεις τους στο χωριό του παππού και της γιαγιάς.

Τα ζώα του αγροκτήματος ή αλλιώς οικόσιτα ζώα είναι αυτά που εκτρέφονται και ζουν  μαζί με τον άνθρωπο.

Τα πιο κοινά είναι :

Γάτα

Σκύλος

Κότα

Πάπια

Αγελάδα

Κατσίκα

Πρόβατο

Γάιδαρος

Γαλοπούλα

Άλογο

Κουνέλι.

Σαν εισαγωγή δημιουργήσαμε ένα ψηφιακό λεξικό με τα ζώα  του αγροκτήματος όπου τα παιδιά μαθαίνουν την ονομασία του κάθε ζώου αλλά και πως γράφεται.

zoa agroktima

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τα ζώα του αγροκτήματος

Καλημέρα κόσμε!