Σκέψου ποιες είναι οι διαδικτυακές σου επαφές!

Το Insafe πρόσφατα δημοσίευσε τρία δέντρα αποφάσεων για την αντιμετώπιση των θεμάτων που οι νέοι μπορεί να συναντήσουν στο διαδίκτυο, όπως το διαδικτυακό εκφοβισμό, τα ερωτήματα που μπορεί να έχουν σχετικά με την ανάρτηση περιεχομένου και τις online φιλίες τους. Τα δέντρα αποφάσεων είναι μέρος της σειράς «Σκέψου» καλώντας τους νέους να προβληματιστούν σχετικά με την online συμπεριφορά και πώς να προστατεύουν τον εαυτό τους online. Σας παρουσιάζουμε το δεύτερο από αυτά: “Σκέψου ποιες είναι οι διαδικτυακές σου επαφές!”

Σκέψου ποιες είναι οι διαδικτυακές σου επαφές!Στο πλαίσιο του Προγράμματος “Safer Internet” της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, τα δίκτυα Insafe και INHOPE εργάζονται από κοινού προς ένα ασφαλέστερο και καλύτερο Διαδίκτυο.

Εάν έχεις ερωτήσεις ή ανησυχίες αναφορικά με τις online εμπειρίες σου, αναζήτησε την Εθνική Γραμμή Βοήθειας στη διαδικτυακή διεύθυνση https://www.betterinternetforkids.eu/web/portal/practice/helplines

Το παραπάνω έργο είναι με άδεια Creative Commons Αναφορά Δημιουργού – Παρόμοια Διανομή 4.0 (CC-BY-SA). Αυτή η άδεια σας επιτρέπει να κάνετε διασκευές, να τροποποιείτε και να δημιουργείτε παράγωγα του έργου, με την προϋπόθεση να κάνετε αναφορά στο δημιουργό “Ασφάλεια στο Διαδίκτυο” του ΠΣΔ και να διαθέσετε τα νέα σας δημιουργήματα με τους ίδιους ακριβώς όρους. Αυτή η άδεια χρησιμοποιείται από τη Wikipedia και συνιστάται για τα είδη που επωφελούνται από την ενσωμάτωση περιεχομένου όπως γίνεται στη Wikipedia και σε παρόμοια αδειοδοτημένα έργα.