ΙΣΛΑΜΟΦΟΒΙΑ

22.11.2014

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ

ΙΣΛΑΜΟΦΟΒΙΑ

Ο όρος άρχισε άρχισε να χρησιμοποιείται από το τέλος της δεκαετίας του 1980, αλλά μπήκε σε κοινές χρήσεις στις 11 Σεπτεμβρίου 2001 στις επιθέσεις τωνΗ.Π.Α.. Το 1997, η ισλαμοφοβία ορίζεται ως “φόβος ή και μίσος για το Ισλάμ και για τους μουσουλμάνους”, διευκρινόζοντας ότι αναφέρεται επίσης στην πρακτική των διακρίσεων κατά των μουσουλμάνων από την εξαίρεση τους από το οικονομική,κοινωνική και δημόσια ζωή του έθνους. Θεωρείται ότι το Ισλάμ είναι κατώτερο από τη Δύση και είναι μια βίαιη πολιτική ιδεολογία και δεν έχει καμία σχέση με την θρησκεία του Ισλάμ. Τον Ιανουάριο του 2001, στο “Διεθνές Φόρουμ της Στοκχόλμης για την καταπολέμηση της μισαλλοδοξίας” η Ισλαμοφοβία αναγνωρίστηκε ώς μια μορφή μισαλλοδοξίας, μαζί με την ξενοφοβία και τον αντισιμιτισμό.

Το Ισλάμ είναι η θρησκεία με τους πιο πολλούς πιστούς στην Ευρώπη. Είναι η θρησκεία που αποτελεί πλειοψηφία σε ορισμένες χώρες και περιοχές στα Βαλκάνια και στον Καύκασο και είναι η δεύτερη μεγαλύτερη θρησκεία στη Γαλλία, τη Γερμανία και σε πολλές άλλες χώρες, τόσο δυτικές όσο και ανατολικές.

ΠΗΓΕΣ