Μουσείο Μπενάκη 21/11/2012

Οι μαθητές και μαθήτριες του Γ1  με ευθύνη της  φιλολόγου τους κας Κουστουμπάρδη Λ. και με τη συνοδεία του θεολόγου κου Καπετανάκη Γ. περιηγήθηκαν στο κεντρικό κτίριο του Μουσείου Μπενάκη και με την καθοδήγηση της υπεύθυνης ξεναγού είχαν μια εμπειρία μουσειακού εγγραμματισμού. Μέσα από τη ξενάγηση αλλά και  ομαδοσυνεργατικών παιχνιδιών αναβίωσαν στιγμές της σύγχρονης ελληνικής ιστορίας από την προετοιμασία της Επανάστασης του 1821 ως και τη Μικρασιατική Καταστροφή του 1922. Η επαφή τους με απλά καθημερινά  υλικά  και εργαλεία  (ρούχα, οικοσκευή, όπλα, βιβλία κ.ά.) απλών ανθρώπων αλλά και των πρωταγωνιστών των γεγονότων τους κατέστησαν κοινωνούς ενός συναισθηματικού κόσμου που  με την πάροδο του χρόνου μετατράπηκε σε κοινή μνήμη και συλλογική αλήθεια. Η αμεσότητα του προγράμματος ξενάγησης είχε ως αποτέλεσμα την τέρψη των μαθητών σε ψυχικό, συναισθηματικό και γνωσιακό επίπεδο. Η στοχοθεσία της εκπαιδευτικής μας επίσκεψης πέτυχε την τριπλή προσδοκία μας σε γνώσεις,δεξιότητες και στάσεις!

γ.δ.κ.