Πληροφορικής Δρώμενα

30 Απριλίου 2020
από ΚΑΜΠΟΥΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κεραμέως: 15 Ιουνίου οι Πανελλαδικές, από 17 Μαΐου λειτουργίες με πιστούς στις εκκλησίες. (video)

30 Απριλίου 2020
από ΚΑΜΠΟΥΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αυτό είναι το σχέδιο για το άνοιγμα σχολείων, ΑΕΙ, Φροντιστηρίων, ΚΞΓ, ΙΕΚ, ΣΔΕ

Αυτό είναι το σχέδιο για το άνοιγμα σχολείων, ΑΕΙ, Φροντιστηρίων, ΚΞΓ, ΙΕΚ, ΣΔΕ

Πανελλαδικές αρχίζουν στις 15 Ιουνίου- Τα μαθήματα λήγουν στα Γυμνάσια και Λύκεια στις 12 Ιουνίου

Δημοσίευση: 29/04/2020

ΡΕΠΟΡΤΑΖ ESOS

από ΚΑΜΠΟΥΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κυβερνητικός Εκπρόσωπος: Η κατεύθυνση είναι να ανοίξουν σχολεία, ΑΕΙ και Φροντιστήρια

Εισηγήσεις να ξεκινήσουν μαθήματα για Γ Λυκείου 11 Μαΐου

ΡΕΠΟΡΤΑΖ ESOS

από ΚΑΜΠΟΥΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Υπουργός: Επαναληπτικές Πανελλαδικές για τους υποψηφίους που προσβληθούν από Κορωνοϊό ή τεθούν σε καραντίνα

Ειδική μέριμνα για τους υποψηφίους που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες

Οι υποψήφιοι που στη διάρκεια των Πανελλαδικών Εξετάσεων προσβληθούν από τον ιό του Κορωνοϊού ή τεθούν σε καραντίνα θα δώσουν Επαναληπτικές Πανελλαδικές Εξετάσεις.

Τη δήλωση αυτή έκανε σήμερα η υπουργός Παιδείας Νίκη Κεραμέως, κι επανέλαβε ότι επιδίωξη του υπουργείου είναι οι Πανελλαδικές να ξεκινήσουν μέσα στον Ιούνιο και να ολοκληρωθούν στα μέσα Ιουλίου.

Οσον αφορά τους υποψηφίους που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες η υπουργός Παιδείας τόνισε ότι θα υπάρξει ειδική μέριμνα.

Το ισχύει για τις Επαναληπτικές Εξετάσεις

από ΚΑΜΠΟΥΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πανελλήνιες Εξετάσεις 2020: Τέλη Αυγούστου-Γιατί όχι; Γράφει ο Θανάσης Φαλούκας, Πρώην Διευθυντής Δ.Ε. Β΄ Αθήνας

Μια μετάθεση των εξετάσεων τέλη Αυγούστου, όπου θεωρητικά οι διαγνώσεις, η εμπειρία και η πορεία της μετάδοσης του ιού θα έχει κάνει τα γεγονότα να είναι πιο ελεγχόμενα και προβλέψιμα, θα ήταν μια σοβαρά συζητήσιμη λύση

Μέσα σε μια δύσκολη περίοδο για τη Δημόσια Υγεία και την Οικονομία για όλη την Υφήλιο,  έχουμε καταφέρει ως ελληνική κοινωνία  να διαχειριστούμε την πρωτόγνωρη κατάσταση που βιώνουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, μέχρι στιγμής. Αυτό βέβαια οφείλεται τόσο  στην υπευθυνότητα που επιδεικνύουν οι ίδιοι οι πολίτες όσο και στα αστυνομικού τύπου μέτρα της Πολιτείας. Θέλω να πιστεύω ότι ισχύει το πρώτο.

14 Απριλίου 2020
από ΚΑΜΠΟΥΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ν. Κεραμέως για Πανελλαδικές: Πρώτο μέτρο που εξετάζουμε η μεγαλύτερη απόσταση μεταξύ των μαθητών μέσα στις τάξεις

Η μεγαλύτερη απόσταση μεταξύ των μαθητών μέσα στις τάξεις, είναι το πρώτο μέτρο που εξετάζει η Κυβέρνηση , δήλωσε σήμερα η υπουργός Παιδείας Νίκη Κραμέως, ενώ για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση  διατύπωσε την άποψη ότι είναι «ένα κεκτημένο που πρέπει να χτίσουμε»

Ειδικότερα για τις Πανελλαδικές η υπουργός Παιδείας δήλωσε τα εξής:

10 Απριλίου 2020
από ΚΑΜΠΟΥΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επικρατέστερο σενάριο να μην διεξαχθούν φέτος οι προαγωγικές εξετάσεις σε Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια – Πώς θα καθοριστεί η βαθμολογία

Τη λήξη των μαθημάτων για Δημοτικά, Γυμνάσια, Λύκεια και χωρίς προαγωγικές εξετάσεις μελετά το υπουργείο Παιδείας σύμφωνα με ρεπορτάζ της Εφημερίδας των Συντακτών.

Για τις δε πανελλαδικές, περιμένει το πράσινο φως από τους ειδικούς, αλλά ήδη επεξεργάζεται σενάρια με τόσο αυστηρά μέτρα προφύλαξης που θα δημιουργήσουν ένα πρωτοφανές σκηνικό: εξέταση σε ένα μάθημα από μία μόνο Κατεύθυνση την ημέρα, με 5 έως 8 υποψηφίους ανά τάξη, στο δικό τους σχολείο, αλλά με επιτηρητές από άλλες σχολικές μονάδες.

10 Απριλίου 2020
από ΚΑΜΠΟΥΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η νέα (μειωμένη) Εξεταστέα Ύλη των Πανελλαδικών Εξετάσεων

Η νέα (μειωμένη) Εξεταστέα Ύλη των Πανελλαδικών Εξετάσεων

Σε ανακοινωθέν το υπουργείο Παιδείας σχετικά με τη μείωση της Εξεταστέας Ύλης τονίζει: “Λαμβάνοντας υπόψη τις έκτακτες συνθήκες που έχουν διαμορφωθεί και με δεδομένη την γενική αναστολή λειτουργίας των σχολείων από την 11η Μαρτίου 2020, το υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων προχωρά στον επανακαθορισμό της εξεταστέας ύλης για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, με αναλογική μείωση σε όλα τα πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα στην Γ’ τάξη του συνόλου των Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων της χώρας, σύμφωνα με την πρόοδο που είχε πραγματοποιηθεί στη διδασκαλία της ύλης, μέχρι την ημερομηνία που ανεστάλη καθολικά η λειτουργία των σχολείων”.

Πατήστε ΕΔΩ για την ύλη των ΓΕΛ