Έρευνα του ΣΤ΄2 για ατυχήματα των μαθητών/-τριών του σχολείου μας

Για να δείτε την έρευνα πατήστε εδώ.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Έρευνα του ΣΤ΄2 για ατυχήματα των μαθητών/-τριών του σχολείου μας

ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΔΡΑΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 17 ΣΤΟΧΟΥΣ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΔΡΑΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 17 ΣΤΟΧΟΥΣ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

Τα ΛΙΜΕΡΙΚ του ΣΤ΄3

1ο

Μια ωραία πεταλούδα

κάθεται  μεσ’ την βροχούλα

τραγουδά κελαηδά

με το γέλιο της δυνατά

σκέφτοντας τα παιδιά

2ο

Ένα παιδί από την Ροδο

κάθεται και τρώει ένα ροδο

το έδωσε στην Άννα

που έτρωγε μια μπανάνα

αυτό το παιδί από την Ρόδο

3ο

Ένας άντρας απ’τον Καναδά

ήθελε να φάει χαλβά

πήγε τότε στο ποτάμι

μ’ ένα  τσουγκράνη

αυτός ο άντρας από τον Καναδά

4ο

Μια φίλη μου από την Ρόδο

μου’ δωσε  ένα ρόδο

και το έδωσε στον Γιάννη

τον Παπαγιαννη

και το έδωσε ξανα στην Ρόδο

5ο

Μια φορά κι ένα καιρό

ήταν ένα παιδί απ’ το χωριό

αγόρασε ένα σκύλο

και το ονόμασε Μήλο

και το παιδάκι το’ χε σπίτι του καιρό

Μ.Τ.

Θα υπάρχει μια θάλασσα γαλανή;

Που να την έβρισκα τόσο ανοιχτή;

Να με σκέπαζε σαν πανί,

Ομορφιά μαγευτική.

Θα υπάρχει άραγε μια θάλασσα γαλανή

Μ. Κ.

7n

Ήταν ένα παιδί από την Σαντορίνη

και έπαιζε με τους φίλους στη λαϊκή

όταν πεινούσε και διψούσε έπρεπε να πάει

έφυγε και έφαγε και ήπιε και ξέχασε το παιχνίδι

Ωχ! τι έκανε ξέχασε τους φίλους και έφυγαν όλοι

Λ.Τ.

Ήτανε ο Ψηλορείτης

στην άκρη της Κρήτης

και μιλάγανε παρέα

μέχρι που ήρθε η μέρα

και τις διέκοψε τις συζήτησεις

Ήτανε ένα γατάκι

που το είχε ένα παιδάκι

Ήτανε όμως πολύ τρελύ

γιατι δεν θέλει να είναι γατί

Το τρελιάρικο γατάκι

Σ.Τ.

10η

Σαν πας στη Σαντορίνη

αγκαλιά με μανταρίνι,

θα συναντήσεις το Γιωργάκη

ένα μικρούλικα παιδάκι

σαν πας στη Σαντορίνη

Σ.Π.

11η

Ήτανε μία κοπέλα απ’ τη Σάμο

που έχωσε το δεξί της στην άμμο

και με τ’ άλλο το χέρι

εκρατούσε ένα αστέρι

ετούτη η κοπέλα απ’ τη Σάμο

Α. Μ.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τα ΛΙΜΕΡΙΚ του ΣΤ΄3

Μέσα από τον φακό των μαθητών του Ε΄3

Στράτος Π.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μέσα από τον φακό των μαθητών του Ε΄3

Παλιές φωτογραφίες της Σαντορίνης

Για να δείτε την παρουσίαση των φωτογραφιών, πατήστε Παλιές φωτογραφίες της Σαντορίνης.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παλιές φωτογραφίες της Σαντορίνης

ΑΝΑΝΕΩΣΙΜΕΣ ΠΗΓΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ

ΑΝΑΝΕΏΣΙΜΕΣ ΠΗΓΈΣ ΕΝΈΡΓΕΙΑΣ

Οι ήπιες μορφές ενέργειας βασίζονται κατ’ ουσίαν στην ηλιακή ακτινοβολία, με εξαίρεση τη γεωθερμική ενέργεια, η οποία είναι ροή ενέργειας από το εσωτερικό του φλοιού της γης, και την ενέργεια απ’ τις παλίρροιες που εκμεταλλεύεται τη βαρύτητα. Οι βασιζόμενες στην ηλιακή ακτινοβολία ήπιες πηγές ενέργειας είναι ανανεώσιμες, μιας και δεν πρόκειται να εξαντληθούν όσο υπάρχει ο ήλιος, δηλαδή για μερικά ακόμα δισεκατομμύρια χρόνια.

• Η Αιολική χρησιμοποιεί τον άνεμο. Μια συσκευή είναι οι Ανεμογεννήτριες που παράγουν ενέργεια με την κυκλική κίνηση των προπελών του.

• Η Ηλιακή ενέργεια χρησιμοποιεί τον ήλιο. Μία συσκευή είναι ο ηλιακός θερμοσίφωνας που έχει πάνελ και μας ζεσταίνει το νερό. ()

• Βιομάζα. Χρησιμοποιεί τους υδατάνθρακες των φυτών (κυρίως αποβλήτων της βιομηχανίας ξύλου, τροφίμων και ζωοτροφών και της βιομηχανίας ζάχαρης) με σκοπό την αποδέσμευση της ενέργειας που δεσμεύτηκε από το φυτό με τη φωτοσύνθεση. Ακόμα μπορούν να χρησιμοποιηθούν αστικά απόβλητα και απορρίμματα. Μπορεί να δώσει βιοαιθανόλη και βιοαέριο, που είναι καύσιμα πιο φιλικά προς το περιβάλλον από τα παραδοσιακά.
  • Γεωθερμική ενέργεια. Προέρχεται από τη θερμότητα που παράγεται από τη ραδιενεργό αποσύνθεση των πετρωμάτων της γης. Είναι εκμεταλλεύσιμη εκεί όπου η θερμότητα αυτή ανεβαίνει με φυσικό τρόπο στην επιφάνεια, π.χ. στους θερμοπίδακες ή στις πηγές ζεστού νερού. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί είτε απευθείας για θερμικές εφαρμογές, είτε για την παραγωγή ηλεκτρισμού.

Επιμέλεια: Αριόν Μπαμπκιόρι

Μαρία Εμμανουέλα Τσιμέκα

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΑΝΑΝΕΩΣΙΜΕΣ ΠΗΓΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ

Καλημέρα κόσμε!