Σεπτέμβριος 2024
Blogging… – Educational matters

Το STEM στο σχολείο μας

Στις 13 Απριλίου η Ε΄τάξη του σχολείου μας συμμετείχε με μία δραστηριότητα STEM στο Φεστιβάλ Φυσικών Επιστημών που διοργανώνει κάθε χρόνο το ΕΚΦΕ Χανίων. Οι μαθητές/τριες αρχικά κατασκεύασαν μία μακέτα που αναπαριστά μία διασταύρωση  και δύο φωτεινούς σηματοδότες που λειτουργούν με διπλό διακόπτη, έτσι ώστε να συγχρονίζονται μεταξύ τους. Στη συνέχεια οι μαθητές/τριες έφτιαξαν «έξυπνα» αυτοκινητάκια- ρομπότ με αισθητήρες απόστασης που προλαμβάνουν μία ενδεχόμενη σύγκρουση: Κάθε ομάδα αφού κατασκεύασε το αμαξάκι της, τοποθέτησε έναν αισθητήρα απόστασης και το προγραμμάτισε έτσι ώστε να προχωράει ευθεία και κάθε φορά που συναντάει εμπόδιο να σταματά αυτόματα.

Στόχος της δραστηριότητας ήταν οι μαθητές/τριες να χρησιμοποιήσουν τις γνώσεις τους στον ηλεκτρισμό για να δημιουργήσουν πιο σύνθετα ηλεκτρικά κυκλώματα, καθώς και να εξασκηθούν στον προγραμματισμό.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Προγράμματα 5 Μαΐου 2019 ΣΚΑΡΑΚΗ ΙΩΑΝΝΑ

Η σημασία των χρόνων

Σε αυτό το αρχείο θα βρείτε έναν χρηστικό πίνακα με τη σημασία των χρόνων.

Η σημασία των χρόνων_πίνακας

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Μαθήματα  Με ετικέτα:   3 Δεκεμβρίου 2018 ΣΚΑΡΑΚΗ ΙΩΑΝΝΑ

Όροι της διαίρεσης

Κατεβάστε αυτό το αρχείο με τους όρους της διαίρεσης.

Όροι διαίρεσης

Η διαμορφωτική αξιολόγηση

Η Διαμορφωτική αξιολόγηση είναι καθοριστικής σημασίας για τη διδακτική/μαθησιακή διαδικασία. Περιλαμβάνει όλες εκείνες τις δραστηριότητες που σχεδιάζονται για να κινητοποιήσουν, να αυξήσουν την κατανόηση και να παρέχουν στους μαθητές ενδείξεις για την πρόοδό τους. Αυτό μπορεί να γίνει με πολλούς τρόπους:​

• Εμβόλιμες ερωτήσεις στο μάθημα
  • Δραστηριότητες ατομικές ή ομαδικές
  • Κουίζ
  • Τεστ αυτοαξιολόγησης

Δείτε το παρακάτω βίντεο για τη σημασία της διαμορφωτικής αξιολόγησης:

Αν θέλετε να μάθετε περισσότερα για την αξιολόγηση δείτε παρακάτω:

Δείτε το στο slideshare.net

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Εκπαιδευτικά άρθρα 3 Δεκεμβρίου 2018 ΣΚΑΡΑΚΗ ΙΩΑΝΝΑ

Ζώα υπό εξαφάνιση

Στο σχολείο μας πραγματοποιήσαμε ένα περιβαλλοντικό πρόγραμμα με θέμα τα ζώα που κινδυνεύουν με εξαφάνιση. Στα πλαίσια του προγράμματος οι μαθητές/τριες έκαναν έρευνα και δημιούργησαν το «Κόκκινο βιβλίο των απειλούμενων ειδών». Επίσης, επισκεφτήκαμε τη λίμνη της Αγιάς, πολύ σημαντικό υδροβιότοπο των Χανίων, όπου κάναμε έρευνα πεδίου και οι μαθητές έγραψαν άρθρο για τη λίμνη. Φτιάξαμε πήλινα χελωνάκια που στέλνουν το δικό τους μήνυμα στον κόσμο. Τέλος, ζωγραφίσαμε τα δικά μας ζώα και γνωρίσαμε μεγάλους ζωγράφους και διαφορετικές τεχνικές.

Διαβάστε το άρθρο για τη λίμνη της Αγιάς.

Δείτε μερικές φωτογραφίες από τα έργα μας!

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Προγράμματα 27 Νοεμβρίου 2018 ΣΚΑΡΑΚΗ ΙΩΑΝΝΑ

Χρήση μηχανών αναζήτησης

Η αναζήτηση πληροφοριών αποτελεί ένα καίριο κομμάτι της μαθησιακής διαδικασίας, καθώς δίνει τη δυνατότητα άμεσης πρόσβασης σε πληθώρα πληροφοριών. Οποιαδήποτε μορφή διερεύνησης μέσα στην τάξη ή επίλυση προβλήματος ξεκινά από την αναζήτηση κατάλληλων και έγκυρων πληροφοριών. Οι μαθητές/τριες θα πρέπει να αναπτύξουν δεξιότητες:

• εύρεσης της πληροφορίας
  • αξιολόγησης της πληροφορίας
  • χρήσης της πληροφορίας

προκειμένου να διερευνηθεί μια προβληματική κατάσταση. Αναπτύσσουν, δηλαδή, δεξιότητες ανώτερου γνωστικού επιπέδου και κριτικής σκέψης.

Μειονεκτήματα

Ένα από τα μειονεκτήματα της αναζήτησης πληροφοριών είναι ότι οι μαθητές/τριες μπορεί να βρουν μη έγκυρες πληροφορίες από αναξιόπιστους ιστότοπους. Επίσης, όταν στόχος μας είναι η απλή αναζήτηση επιπλέον πληροφοριών πάνω σ’ ένα θέμα που θα διαβαστούν στην τάξη, τότε η αναζήτηση μπορεί να εκπέσει σε μία δεξιότητα χαμηλού γνωστικού επιπέδου αντιγραφής και επικόλλησης μιας πληροφορίας σε ένα αρχείο word.

Μερικές μηχανές αναζήτησης είναι η Google  η Bing και η Metacrawler (μεταμηχανή αναζήτησης).

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Εκπαιδευτικά άρθρα 26 Νοεμβρίου 2018 ΣΚΑΡΑΚΗ ΙΩΑΝΝΑ

Μεταστοιχεία

Σεπτέμβριος 2024