Το Γυμνάσιο Αξιούπολης πραγματοποίησε τις παρακάτω δράσεις στα πλαίσια της 6ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2019 την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2019.

Αρχικά για να την ενημέρωση των μαθητών προβλήθηκε το παρακάτω video σχετικά τα ευεργετικά οφέλη της άθλησης σε συνδυασμό με την υγιεινή διατροφή με στόχο την απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής.

Στην συνέχεια οι μαθητές με κύριο σύνθημα το «Αγαπώ την Άθληση-Αγαπώ την Υγεία μου» αρχικά χωρίστηκαν σε μικρότερες ομάδες και συμμετείχαν σε αγώνες  ποδοσφαίρου 5Χ5, χειροσφαίρισης 5Χ5 και πετοσφαίρισης 4Χ4 που πραγματοποιήθηκαν στα γήπεδα της σχολικής αυλής του Γυμνασίου Αξιούπολης.

Στο τέλος όλα τα παιδιά χόρεψαν ελληνικούς παραδοσιακούς χορούς.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Θέμα: «6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού-Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019» στο Γυμνάσιο Αξιούπολης

Το θέμα της καινοτομίας αποτελεί η υλοποίηση ενός προγράμματος Αγωγής Σταδιοδρομίας με πρωτότυπο τρόπο (Δημιουργία Εικονικής Επιχείρησης με τον τίτλο «Σαπφώ)».

Συγκεκριμένα η εικονική επιχείρηση «Σαπφώ» δημιουργήθηκε από μία ομάδα μαθητών από την Α΄, Β΄ και Γ΄ Γυμνασίου που επέλεξε εθελοντικά να συμμετέχει στο παραπάνω πρόγραμμα Αγωγής Σταδιοδρομίας, σε συνεργασία με τον Διευθυντή του σχολείου και δύο  καθηγητών  του σχολείου(ΠΕ04.ο1, ΠΕ11), με σκοπό την παραγωγή σαπουνιών, αλάτων και κηραλοιφών στο εργαστήριο(Χημείο) του Σχολείου. Οι παραπάνω καθηγητές καθοδήγησαν τους μαθητές του προγράμματος με ουσιαστικό, πρακτικό και βιωματικό τρόπο ώστε να αγαπήσουν περισσότερο το σχολείο, τη μάθηση, τη δημιουργία, να μάθουν να εργάζονται ομαδικά, και να κατανοήσουν τι σημαίνει επιχειρηματικότητα. Παράλληλα στόχοι της καινοτομίας ήταν η ενασχόληση των μαθητών με την επιχειρηματικότητα και με τους τομείς (ρόλους) που θα επιλέξουν μέσα στην εικονική επιχείρηση «Σαπφώ» που δημιουργήθηκε όπως παραγωγή, πληροφορική, μάρκετινγκ, διαφήμιση, οικονομικά, δημόσιες σχέσεις, πωλήσεις. Τέλος βοήθησαν τους μαθητές να αισθανθούν την σύνδεση του σχολείου με την αγορά εργασίας ώστε να  προετοιμαστούν κατάλληλα για την επαγγελματική τους ζωή μετά το σχολείο. Τα χρήματα που  θα αποκτηθούν από την πώληση των προϊόντων, θα διατεθούν για την αγορά νέου υλικού για τον εμπλουτισμό της αίθουσας πολλαπλών χρήσεων του Γυμνασίου Αξιούπολης.

Η πρώτη έκθεση και πώληση των προϊόντων πραγματοποιήθηκε σε ένα υπαίθριο  bazaar που έλαβε τόπο την παραμονή των Χριστουγέννων στην πλατεία της Αξιούπολης που βρίσκεται δίπλα στον ιερό ναό «Παναγίας Άξιον Εστί». Η ανταπόκριση του κόσμου ήταν πολύ θετική και όλα σχεδόν τα προϊόντα πωλήθηκαν.

Παρακάτω παραθέτουμε και φωτογραφικό υλικό από την παραπάνω δράση.

Εικόνες από το Bazaar που πραγματοποιήθκε στις 23/12/2019 στην Αξιούπολη

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εικονική επιχείρηση «Σαπφώ» του Γυμνασίου Αξιούπολης στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Σταδιοδρομίας 2019-20.

Καλημέρα κόσμε!