Μια μέρα με τα χάρτινα χαμόγελα του Σιλάν

Στα πλαίσια των παράλληλων εκδηλώσεων του 20ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους, η συγγραφέας παιδικών βιβλίων  Άλκηστη Χαλικιά επισκέφτηκε το 5ο Δημοτικό Σχολείο Πύργου και συνομίλησε με τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές του. Ειδικότερα, στην επικοινωνία της με τους μαθητές της Β΄ και της Γ΄ τάξης, παρουσίασε και ανάλυσε το τελευταίο της βιβλίο Το κουτί του Σιλάν. Μέσα από την προφορική αφήγηση αλλά και τη δραματοποίηση της ιστορίας, η συγγραφέας κατάφερε να ευαισθητοποιήσει τους μικρούς μαθητές και να ενεργοποιήσει την ενσυναίσθησή τους απέναντι στους πρόσφυγες και τους μετανάστες.

Οι μαθητές του Πύργου γνώρισαν τον μικρό Σιλάν, ο οποίος έχει φτάσει στην καινούργια του πατρίδα και κάθε πρωί φεύγει από τη δομή φιλοξενίας προσφύγων και πηγαίνει στο σχολείο έχοντας μαζί του το κουτί του. Στο σχολείο περνάει πολύ ωραία: παίζει με τα άλλα παιδιά, ζωγραφίζει, μαθαίνει μουσική, αλλά δεν αποκαλύπτει στους συμμαθητές του –όσο κι αν εκείνοι επιμένουν– τι έχει μέσα στο κουτί του. Όταν στο τέλος της ιστορίας, το περιεχόμενο του κουτιού αποκαλύπτεται, δηλαδή ότι πρόκειται για τα χάρτινα χαμόγελα των αγαπημένων του προσώπων, οι φίλοι του Σιλάν, αλλά και οι μικροί αναγνώστες του βιβλίου, θα νιώσουν μεγάλη συγκίνηση και θα πάρουν μεγάλη χαρά.

Οι  μικροί μαθητές, μαζί με τη συγγραφέα, βρήκαν και το δικό τους χαμόγελο μέσα στο κουτί του Σιλάν, ανακαλύπτοντας τη μαγεία που μπορεί να σου προσφέρει η ανάγνωση ενός βιβλίου! Η Α. Χαλικιά απάντησε σε ερωτήσεις και απορίες των παιδιών για το τελευταίο της βιβλίο και αποκάλυψε στους μικρούς μαθητές μυστικά για να γράφουν κι αυτοί τις δικές τους ιστορίες, παρουσιάζοντάς τες σαν να είναι αληθινές, ακόμα κι όταν έχουν εξωπραγματικά και φανταστικά στοιχεία.

Ενθουσιασμένοι, οι μαθητές του 5ου Δημοτικού Σχολείου Πύργου ανανέωσαν το ραντεβού τους με τη συγγραφέα για την επόμενη χρονιά.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μια μέρα με τα χάρτινα χαμόγελα του Σιλάν

Καλημέρα κόσμε!