Ζωγραφίζουμε τα λαϊκά όργανα, τους οργανοπαίχτες και τα πανηγύρια

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ

Ζωγραφίζουμε τα λαϊκά όργανα, τους οργανοπαίχτες και τα πανηγύρια

Στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών δράσεων που πραγματοποιεί το Κέντρο Ελληνικής Μουσικής «Φοίβος Ανωγειανάκης» σε συνεργασία με τα Παραρτήματα του Λυκείου των Ελληνίδων στην Πελοπόννησο, προτείνεται στους εκπαιδευτικούς της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης η δημιουργία από τους μαθητές εικαστικών έργων με θέμα τα λαϊκά μουσικά όργανα, τους οργανοπαίκτες και τα πανηγύρια. Τα έργα μπορεί να είναι ζωγραφικοί πίνακες αλλά και τρισδιάστατες κατασκευές με κάθε είδους υλικά.

Ο διαγωνισμός αφορά στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση.

1. Η συμμετοχή των παιδιών είναι προαιρετική.
  2. Το κάθε έργο θα φέρει στο πίσω μέρος του το όνομα του μαθητή, το σχολείο και την τάξη.
  3. Το κάθε σχολείο θα επιλέξει και θα παραδώσει έως 30 έργα μαθητών.
  4. Η παράδοση των έργων θα γίνει με καταληκτική ημερομηνία την Πέμπτη 22 Δεκεμβρίου στο Λύκειο των Ελληνίδων Καλαμάτας (Αγ. Νικολάου 17, Καλαμάτα 24100), με τα στοιχεία και το τηλέφωνο του κάθε σχολείου, σε συνεννόηση με τη γραμματεία του Λυκείου, τηλ. 27210 86213 / 27210 26176.

Όλο το υλικό και από τις 7 πόλεις της Πελοποννήσου που συμμετέχουν στο πρόγραμμα (Καλαμάτα, Πάτρα, Πύργος, Σπάρτη, Τρίπολη, Άργος και Κιάτο) θα ψηφιοποιηθεί από το Κέντρο Ελληνικής Μουσικής «Φοίβος Ανωγειανάκης» και θα αποσταλεί σε  ψηφιακή μορφή στα σχολεία που πήραν μέρος.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ζωγραφίζουμε τα λαϊκά όργανα, τους οργανοπαίχτες και τα πανηγύρια

Καλημέρα κόσμε!