Wordle-Moodle

Wordle: Moodle

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Wordle-Moodle

Εκπαιδευτική εκδρομή 2ου Γυμνασίου Κισάμου στη Γερμανία

Κατά το σχολικό έτος 2011-2012 το 2ο Γυμνάσιο Κισάμου συμμετείχε για τρίτη χρονιά στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning στα πλαίσια της εκμάθησης της Γερμανικής Γλώσσας. To eTwinning (ηλεκτρονική αδελφοποίηση) είναι μια ευρωπαϊκή δράση του προγράμματος Δια Βίου Μάθησης, μέσω της οποίας σχολεία από διαφορετικές ευρωπαϊκές χώρες, κάνοντας χρήση εργαλείων Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ), συνεργάζονται ώστε να αποκομίσουν παιδαγωγικά, κοινωνικά και πολιτισμικά οφέλη . Το σχολείο μας συνεργάστηκε με το σχολείο Realschule Am Stadtpark της πόλης Λεβερκούζεν της Γερμανίας και ο τίτλος του σχολικού έργου ήταν «Wir arbeiten gemeinsam – Working together – Δουλεύουμε μαζί».

Στα πλαίσια αυτής της συνεργασίας πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά εκπαιδευτική εκδρομή στη Γερμανία και συγκεκριμένα στο Κρατίδιο της Βόρειας Ρηνανίας – Βεστφαλίας (Nordrhein – Westfalen) από 25 Απριλίου έως 29 Απριλίου 2012.  Τη μοναδική αυτή εμπειρία είχαν την ευκαιρία να ζήσουν 15 μαθητές της Β΄ και Γ΄ Γυμνασίου του 2ου Γυμνασίου Κισάμου συνοδευόμενοι από τον Διευθυντή του σχολείου, κ. Χαρίλαο Παπαευαγγέλου,  και την καθηγήτρια Γερμανικής Γλώσσας και συντονίστριας του προγράμματος  eTwinning, κα. Γεωργία Πιπέλη.

Τις εντυπώσεις μας από την εκδρομή μπορείτε να τις διαβάσετε στο παρακάτω άρθρο που δημοσιεύτηκε στα Χανιώτικα Νέα.

ΧΑΝΙΩΤΙΚΑ ΝΕΑ

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκπαιδευτική εκδρομή 2ου Γυμνασίου Κισάμου στη Γερμανία

Καλημέρα κόσμε!

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!