Οκτ 12

Κάτω από (Χωρίς κατηγορία) από στις 27-01-2011
Κάτω από (Γεωγραφία) από στις 25-01-2011
Κάτω από (Γενικά) από στις 25-01-2011

Ο ύπνος κάνει τα παιδιά πιο λεπτά!
   Τα παιδιά που έχουν το δικαίωμα να μείνουν ξύπνια μέχρι αργά τα Σαββατοκύριακα έχουν περισσότερες πιθανότητες να γίνουν παχύσαρκα, σύμφωνα με μελέτη που δημοσιεύθηκε σήμερα.
Εκείνοι που πάνε για ύπνο νωρίς τις νύχτες του Σαββατοκύριακου, έχουν την ευκαιρία να συμπληρώσουν τις ώρες του ύπνου που δεν είχαν όλη την εβδομάδα, και τείνουν να είναι πιο λεπτοί, αναφέρεται σε έκθεση που δημοσιεύθηκε στο αμερικανικό περιοδικό Pediatrics.

Ακαδημαϊκοί παρακολούθησαν 308 παιδιά από 4 έως 10 ετών, μέτρησαν τον Δείκτη Μάζας Σώματος (BMI) του καθενός και εξέτασαν τον ύπνο τους, χρησιμοποιώντας αισθητήρες κίνησης του καρπού.

Τα παιδιά κοιμόταν, κατά μέσο όρο, οκτώ ώρες ανά νύχτα σε όλη τη διάρκεια της εβδομάδας – λιγότερο από ό, τι συνιστάται – και δεν υπήρξαν σημαντικές διαφορές μεταξύ των παχύτερων και λεπτότερων παιδιών. Ωστόσο, τα Σαββατοκύριακα τα παχύσαρκα παιδιά είχαν πιο σύντομες και πιο άτακτες συνήθειες ύπνου, διαπίστωσαν ερευνητές στο Πανεπιστήμιο του Σικάγο. Εκείνα με τις λιγότερες ώρες ύπνου το Σαββατοκύριακο είχαν χειρότερη υγεία, με υψηλότερα επίπεδα ινσουλίνης – που μπορούν να οδηγήσουν σε διαβήτη τύπου ΙΙ κατά τη διάρκεια μιας παρατεταμένης περιόδου – με υψηλότερα επίπεδα της «κακής» (LDL) χοληστερόλη και με υψηλότερα επίπεδα της C-αντιδρώσας πρωτεΐνης, η οποία έχει σχετιστεί με καρδιακή νόσο αργότερα στη ζωή.

Οι συγγραφείς διαπίστωσαν: «Τα παχύσαρκα παιδιά είχαν λιγότερες πιθανότητες να κοιμούνται τα Σαββατοκύριακα και ο συνδυασμός της μικρότερης διάρκειας του ύπνου σχετιζόταν με δυσμενή μεταβολικά αποτελέσματα». Η έλλειψη ύπνου μπορεί να οδηγήσει σε αύξηση της παραγωγής της γκρελίνης, μιας ορμόνης που παράγεται στο στομάχι, και σε μειωμένη απελευθέρωση μιας ορμόνης, της λεπτίνης, στο λιπώδη ιστό. Η αύξηση της γκρελίνης και η μείωση της λεπτίνης οδηγεί σε μια μεγαλύτερη όρεξη, λένε οι ερευνητές.

Οι συγγραφείς κατέληξαν στο συμπέρασμα: «Εκστρατείες ενημέρωσης για τη δημόσια υγεία με στόχο την εκπαίδευση των οικογενειών, όσον αφορά τα οφέλη από τις περισσότερες και πιο τακτικές ώρες ύπνου, μπορούν να οδηγήσουν σε μείωση της παχυσαρκίας και μεταβολικών νοσημάτων στα παιδιά».

Η Αμερικανική Ακαδημία Ιατρικής Ύπνου συνιστά τα παιδιά προσχολικής ηλικίας να κοιμούνται από 11 και 13 ώρες κάθε βράδυ, ενώ τα παιδιά σχολικής ηλικίας θα πρέπει να κοιμούνται 10 με 11 ώρες ανά νύχτα.

ΠΗΓΗ: the Telegraph