Μουσικό Λεξικό του Νηπιαγωγείου μας

PrntScr_LexikoΣτον παρακάτω σύνδεσμο περιλαμβάνεται ενδεικτικά ένα απλό μουσικό λεξικό με εικόνες για το νηπιαγωγείο, το οποίο δημιουργήθηκε στο πλαίσιο σχετικής δραστηριότητας της Εισαγωγικής Επιμόρφωσης για την εκπαιδευτική αξιοποίηση ΤΠΕ (Επιμόρφωση Β1 Επιπέδου).

Το λεξικό αυτό θα μπορούσε, εν είδει φύλλου εργασίας, να αποτελεί συνέχεια της γνωριμίας των παιδιών με μουσικά όργανα (μετά από εισαγωγή στα κύρια χαρακτηριστικά τους, μουσικά παραδείγματα, βίντεο κτλ), αλλά και να εμπλουτίζεται σταδιακά με αντίστοιχα αφιερώματα σε διαφορετικά μουσικά όργανα ή κατηγορίες οργάνων.

Το μουσικό λεξικό σε μορφή Word:  S5_dd_nakis_georgios

Άλλες προτάσεις από υλοποίηση δραστηριοτήτων στο νηπιαγωγείο:

παίζουν μουσική copy

Ανοίξτε το σύνδεσμο:  Γιώργος Νάκης – Δραστηριότητες νηπιαγωγείου

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μουσικό Λεξικό του Νηπιαγωγείου μας

Χριστουγεννιάτικες ευχές

Ενόψει των γιορτών των Χριστουγέννων, σας κοινοποιούμε ένα θέμα εικαστικής προσέγγισης των παιδιών του σχολείου μας και ευχόμαστε σε όλους καλές γιορτές, με υγεία και ό,τι άλλο επιθυμεί ο καθένας.

Χριστουγεννιάτικο θέμα του νηπιαγωγείου μας

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χριστουγεννιάτικες ευχές

Καλημέρα κόσμε!