Περιφερειακές Μαθητιάδες

Το διαφημιστικό σποτάκι της 1ης Περιφερειακής Μαθητιάδας Κρήτης

Με μεγάλη επιτυχία διεξήχθησαν περιφερειακές Μαθητιάδες σε 5 περιφέρειες Εκπαίδευσης της χώρας μας. Πάνω από 30.000 μαθητές συμμετείχαν στις Περιφέρειες Ανατολικής Μακεδονίας-Θράκης, Κεντρικής Μακεδονίας, Ηπείρου, Νοτίου Αιγαίου και Κρήτης.

Κατηγορίες: Μαθητιάδα | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Περιφερειακές Μαθητιάδες

Από τι εξαρτάται η απόδοση ενός αθλητή;

Δείτε την απάντηση της ερώτησης από τι εξαρτάται η απόδοση ενός αθλητή μέσα από το cmap που κατασκεύασα ειδικά για το ιστολόγιο.

Συνέχεια

Κατηγορίες: Εκπαίδευση | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Από τι εξαρτάται η απόδοση ενός αθλητή;

Beach Volley: η ιστορία του

Το 1976 έγινε το πρώτο πρωτάθλημα στις ΗΠΑ με χρηματικά έπαθλα 5.000 δολάρια, ενώ οι θεατές ξεπέρασαν τις 30.000. Το 1979 οι νικητές του τουρνουά “King of the beach” εισέπραξαν 11.000 δολάρια και ένα χρόνο αργότερα διοργανώθηκε το πρώτο τουρ με επτά τουρνουά και έπαθλα 52.000 δολάρια. Το 1983 δημιουργήθηκε η ομοσπονδία επαγγελματιών παικτών μπιτς βόλεϊ (AVP) και τρία χρόνια αργότερα δημιουργήθηκε η αντίστοιχη των γυναικών.

Συνέχεια

Κατηγορίες: Αθλήματα | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Beach Volley: η ιστορία του

Τι ακριβώς είναι η Φυσική Αγωγή

Η φυσική αγωγή είναι συστατικό της δομής του σχολείου και της παιδείας η οποία «αποτελεί βασική αποστολή του Κράτους και έχει σκοπό την ηθική, πνευματική, επαγγελματική και φυσική αγωγή των Ελλήνων (Σύνταγμα Ελλάδος, Αρθρο 16, παρ. 2).

Συνέχεια

Κατηγορίες: Εκπαίδευση, Φυσική Αγωγή | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τι ακριβώς είναι η Φυσική Αγωγή

ΙΓ’ ΜΑΘΗΤΙΑΔΑ 2018

Το Υπουργείο Παιδείας ανακοίνωσε την εγκύκλιο για την προκήρυξη της ΙΓ’ Μαθητιάδας , που θα πραγματοποιηθεί 18 με 22 Μαϊου!

Δήλωσε τώρα συμμετοχή!

* Οι δηλώσεις θα είναι ανοιχτές μέχρι τις 22 Ιανουαρίου

Κατηγορίες: Μαθητιάδα, Φυσική Αγωγή | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΙΓ’ ΜΑΘΗΤΙΑΔΑ 2018

Η εγκύκλιος για το υποχρεωτικό 30ωρο των εκπαιδευτικών

Υποχρεωτικό το 30ωρο των εκπαιδευτικών

Ανακοινώθηκε από το Υπουργείο Παιδείας

Οι εκπαιδευτικοί των σχολείων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης παραμένουν υποχρεωτικά στο σχολείο τους στις εργάσιμες ημέρες, πέρα από τις ώρες διδασκαλίας όπως αυτές προβλέπονται από τις κείμενες διατάξεις, όχι όμως πέρα από έξι (6) ώρες την ημέρα ή τριάντα (30) ώρες την εβδομάδα.

Αυτό προβλέπει εγκύκλιος του υπουργείου Παιδείας, σε εφαρμογή του άρθρου του πρ’όσφατου νόμου που ψηφίστηκε στη Βουλή (άρθρο 245 του Ν. 4512/2018 (ΦΕΚ 5,τ.Α’/ 17-1-2018), ενώ σημειώνονται τα εξής:

Συνέχεια

Κατηγορίες: Εκπαίδευση | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η εγκύκλιος για το υποχρεωτικό 30ωρο των εκπαιδευτικών