Υλικό 5ης συνεδρίας

Ερωτηματολόγιο

2η Δραστηριότητα

Το blog που θα αξιολογήσω είναι το ιστολόγιο του Δημοτικού Σχολείου Εξαπλάτανου

• Είναι ένα αξιόπιστο ιστολόγιο αφού είναι δημοσιευμένο στο sch.gr και αυτοί που το ενημερώνουν είναι οι δάσκαλοι του σχολείου
  • Είναι ενημερωμένο και μάλιστα η τελευταία ενημέρωση έγινε πριν από λίγες ώρες.
  • Το περιεχόμενο είναι πλούσιο και οι δημιουργοί φαίνεται ότι δουλεύουν με μεράκι.
  • Είναι απόλυτα λειτουργικό και οι σύνδεσμοι δουλεύουν.
  • Το περιεχόμενο είναι άρτιο γλωσσικά.
  • Δεν είναι υπάρχουν διαφημίσεις, κάτι απόλυτα λογικό αφού το ιστολόγιο δεν είναι εμπορικό.
  • Δεν είναι δυνατή η προβολή σε κάποια άλλη γλώσσα κι ούρε μπορεί να γίνει τροποποίηση της εμφάνισης για να διευκολύνει άτομα με ειδικές ανάγκες.
  • Είναι ένα αισθητικά αποδεκτό ιστολόγιο και το περιεχόμενο απευθύνεται σε δασκάλους, γονείς και μαθητές.

3η Δραστηριότητα

Η ενότητα που καλύπτει το συγκεκριμένο φύλλο εργασίας είναι η χρήση συναρτήσεων. Οι μαθητές πρέπει να εισάγουν τις κατάλληλες συναρτήσεις στα σωστά κελιά έτσι ώστε να έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Φύλλο Εργασίας

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Υλικό 5ης συνεδρίας

Το υλικό του υπολογιστή

Σκοπός είναι οι μαθητές να αναγνωρίζουν τη δομή ενός γνώριμου υπολογιστικού συστήματος καθώς και την εξέλιξη των υπολογιστών ως σύνολο αλλά και των επιμέρους τμημάτων τους. Για την καλύτερη κατανόηση από τους μαθητές θα χρησιμοποιήσω εκπαιδευτικά βίντεο από το youtube (“λύσιμο” υπολογιστή, επίδειξη του εσωτερικού ενός υπολογιστή), κατάλληλα φύλλα εργασίας και εννοιολογικoύς χάρτες