ΤΟ ΠΗΡΕΣ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ;

Με αφορμή το μάθημα : <<Το πήρες το μήνυμα;>>, Κεφ. 47 των Μαθηματικών Στ’ Δημοτικού αποφασίσαμε να κάνουμε μια έρευνα όσον αφορά τις διατροφικές συνήθειες των μαθητών του τμήματός μας, σύμφωνα με το προηγούμενο φύλλο εργασίας και να σας παρουσιάσουμε με γράφημα τι τρώνε συνήθως κάθε εβδομάδα. Στον πίνακα που ακολουθεί είναι καταγεγραμμένα τα ονόματα των μαθητών και ακριβώς δίπλα τι φαγητό τρώνε συνήθως. Τα αποτελέσματα παρουσιάζονται στο παρακάτω αρχείο ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΡΕΥΝΑΣ.

ΤΣΙΚΝΟΠΕΜΠΤΗ

Η Τσικνοπέμπτη είναι γιορτή της ορθόδοξης παράδοσης στην οποία καταναλώνονται μεγάλες ποσότητες κρέατος. Λαμβάνει μέρος την Πέμπτη, λόγω του ότι οι μέρες Τετάρτη και Παρασκευή θεωρούνται νηστίσιμες, της δεύτερης εβδομάδας των Αποκριών, την αποκαλούμενη Κρεατινή. Προηγείται αυτής η πρώτη κατά σειρά Προφωνή και ακολουθεί η τρίτη εβδομάδα της Τυροφάγου. Πραγματοποιείται κάποιες μέρες πριν από την έναρξη της μεγάλης νηστείας της Σαρακοστής.

Καλώς ήρθες, Αποκριά!!!

Ήρθαν οι Απόκριες, το γλέντι ας αρχίσει.

Δες πως μασκαρεύτηκα

και ποιος θα με γνωρίσει;

Κλόουν και καουμπόηδες,

πριγκίπισσες και ιππότες.

Χρώματα, χαμόγελα!

Κέφι; Να φαν κι οι κότες!!