Η Λότη Πέτροβιτς Ανδρουτσοπούλου στην τάξη μας

Εβδομάδες   τώρα  ,περιμέναμε   την επίσκεψη  της  κ. Πέτροβιτς  στο  σχολείο  μας..Όλο  αυτό  το  διάστημα καταφέραμε  να   έρθουμε  σε  επαφή   με  μεγάλο  μέρος  του  έργου της.Πολλά   από  τα  βιβλία  της  μας τα διάβασε   η  δασκάλα  μας,  άλλα τα  δανειστήκαμε  από  τη  βιβλιοθήκη  του  σχολείου  μας  και τα  διαβάσαμε  είτε   μόνοι  μας , είτε  σε συγκεντρώσεις  με  άλλους  συμμαθητές   και  συμμαθήτριες.  Μέσα  από  τις  ιστορίες   της  προσπαθούσαμε   να   φανταστούμε  πώς  είναι  η  κυρία  Λότη  Πέτροβιτς –Ανδρουτσοπούλου  σαν  άνθρωπος.Πραγματικά  δεν  πέσαμε  έξω  στις  προβλέψεις  μας.

Αυτό  το  καταλάβαμε  όταν  έφτασε  επιτέλους  η  μέρα  να  τη  γνωρίσουμε.Μας  μίλησε  για  τον  ευατό  της  κσι  για  τα  βιβλία  της.Ήταν   πραγματικά   πολύ  γλυκιά  ,πολύ  κοντά  σε  όλα  τα  παιδιά  και  πάντα  πρόθυμη  να  απαντήσει  σε  όλες  τις  ερωτήσεις  μας..Χαμογελούσε  συνέχεια  αλλά    και  οι  απαντήσεις  της  περιείχαν  χιούμορ.Η  όλη  συμπεριφορά  της  μας  έκανε  να  νιώθουμε  ότι  τη  γνωρίζουμε χρόνια.

Ανυπομονώ  να  ξεκινήσω  να  διαβάζω  ακόμη  ένα  από  τα  βιβλία  της  ή  μάλλον  θα  προτιμήσω  για  αρχή  «Το  παραμύθι  χωρίς  όνομα»  της  Πηνελόπης  Δέλτα που  είναι  το  αγαπημένο  της  κ. Λότης  Πέτροβιτς.  «Το’ χω  διαβάσει  25  φορές  και  όποτε  βρω  χρόνο  θα  το  ξαναδιαβάσω.Πρέπει  να  το  διαβάσετε  οπωσδήποτε και  σεις» ,δήλωσε.

Σταυρίνα  Βαφειάδου