Σχολική Βία (Bullying)

Στη σημερινή εποχή η βία και η εγκληματικότητα έχουν πάρει τραγικές διαστάσεις μέσα στη κοινωνία μας. Το φαινόμενο αυτό παρατηρείται ιδιαίτερα στη σημερινή μας εποχή με αυξητικές τάσεις και πολύ δυσάρεστες -δυσβάσταχτες συνέπειες ειδικά μεταξύ των παιδιών-εφήβων ( ενδοσχολική βία ),αλλά και παράλληλα των ενηλίκων με την ανοχή της κοινωνίας. Τα παιδιά-που είναι σε ιδιαίτερα ευαίσθητες ηλικίες-βιώνουν έντονα και πολλές φορές ακραία τη σχολική βία με αποτέλεσμα να γίνονται οι ίδιοι δέκτες τέτοιων δυσάρεστων καταστάσεων και πολλές φορές μετατρέπονται σε θύτες απέναντι σε άλλα παιδιά. Η επιθετικότητα και το φαινόμενο της σχολικής βίας δείχνει ξεκάθαρα ότι απαιτείται άμεση αντιμετώπιση από τους κρατικούς φορείς (οικογένεια ,σχολείο). Οι δάσκαλοι και οι παιδαγωγοί μας πρέπει να έρχονται σε άμεση επικοινωνία με τη οικογένεια των παιδιών και να εξασφαλίζουν την ομαλότητα ,την κατανόηση και την σωστή επικοινωνία μεταξύ των ίδιων και των παιδιών ειδικά μόλις παρατηρήσουν τέτοια φαινόμενα έντονης επιθετικότητας και βίας.

Μικρές ταινίες.

«Αιχμάλωτος του σχολείου»: Βίντεο της Σουηδικής Μη Κυβερνητικής Οργάνωσης “Friends” για τον σχολικό εκφοβισμό.

«Οι λέξεις πονάνε»: Βίντεο για την κοινωνική απομόνωση ως μέσο σχολικού εκφοβισμού.

«Το τίμημα της σιωπής»: Βίντεο για τον σχολικό εκφοβισμό και τον ρόλο των παρατηρητών.